Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#351

2016-03-19 23:20

Sustin echivalarea asistentelor medicale cu postliceala

Musafir

#352

2016-04-08 18:58

Pentru ca nu exista vreo diferenta in munca depusa ,gradul de risc sau responsabilitate.Ce fac ele si eu nu...sau ce competente au in plus?

Musafir

#353

2016-04-21 14:42

Dupa 35



de ani de activitate ca asistent medical de igiene si sanatate publica consideram ca este suficienta pregatire profesionala in exercitarea acestei profesii

Musafir

#354

2016-04-21 15:02

Scuze: Dupa 35 de ani de activitate ca asistent medical de igiena si sanatate publica , consideram ca este acumulata suficienta experienta si responsabilitate in exercitarea aestei profesii .

Musafir

#355 Re:

2016-04-28 16:31

#8: musafir -  

 Sa nu zic ca ai persoane cu facultate si nu stiu sa faca o injectie...nu vreau sa jignesc dar asta ii adevarul

 


Musafir

#356

2016-05-02 07:34

Unele facultati de medicina au deschis filiale in anumite orase doar pentru unele persoane pt a-si sustine functiile de conducere.Cu toate ca facultatile au fost de "zi" , scolarizarea s-a facut la"fara frecventa" si nu au dat posibilitatea mai multor doritori de a participa la invatamantul "cu taxa".Deci nici vorba de performante scolare, doar diplome false pt bani mai multi si munca putina...

Musafir

#357

2016-05-03 15:35

As dori sa pot face si eu aceasta echivalare ,cind va fi posibil pentru ca nu imi permit sa fac acea facultate pentru asistenti medicali bft deoarece costa foarte mulult si nu se poate sa frcventez la zi din cauza programului.Am liceul sanitar+1an echivalare asistenti medicali bft(Victor Babes-fundeni).Se poate sa contactez pe cineva telefonic? Multumesc . Florentina

Musafir

#358

2016-05-15 09:41

Deoarece sunt în această situație, fiind asistent medical principal cu studii medii si vechime 24 de ani
Dsy71

#359 Re: Re: Re: Re:

2016-05-17 11:47

#282: Ana - Re: Re: Re:  

 Asta este alegerea ta, noi nu am avut de ales!! Cerem echivalarea cei care nu au putut sa urmeze studiile superioare in acest domeniu deoarece aceasta facultate de asistent medical nu era înființată în România.

Ca sa intram în normalitate ar trebui sa ne dea dreptul sa putem echivala studiile postliceale cu studii superioare decât cei care nu au putut alege intre postliceala și facultate și cei care aleg studiile postliceale sa fie încadrați diferit de la angajare (cu mai puține atribuții) ca sa nu mai existe discriminarea de acum.

Crezi ca este corect sa lucrez cot la cot cu o asistenta cu studii superioare și la sfârșitul lunii remunerația sa fie diferita?

Crezi ca este corect sa ai colege care au prins primul tren de echivalare și sunt remunerate mult mai bine decât tine cu toate ca nu au atribuții în plus?

Crezi ca este corect ca au lăsat deschise "porțile echivalarii" decât până au făcut cei care tânjea după studii superioare? 

Crezi ca este corect sa mai facem încă 4 ani de studiu în acest domeniu în loc de un an?


Musafir

#360 Re: Cata ipocrizie

2016-05-17 12:05

#81: O persoana realista - Cata ipocrizie 

  Asta a fost alegerea ta, noi nu am avut de ales!! Cerem echivalarea cei care nu au putut sa urmeze studiile superioare in acest domeniu deoarece aceasta facultate de asistent medical nu era înființată în România.

Ca sa intram în normalitate ar trebui sa ne dea dreptul sa putem echivala studiile postliceale cu studii superioare decât cei care nu au putut alege intre postliceala și facultate și cei care aleg studiile postliceale sa fie încadrați diferit de la angajare (cu mai puține atribuții) ca sa nu mai existe discriminarea de acum.

Crezi ca este corect sa lucrez cot la cot cu o asistenta cu studii superioare și la sfârșitul lunii remunerația sa fie diferita?

Crezi ca este corect sa ai colege care au prins primul tren de echivalare și sunt remunerate mult mai bine decât tine cu toate ca nu au atribuții în plus?

Crezi ca este corect ca au lăsat deschise "porțile echivalarii" decât până au făcut cei care tânjea după studii superioare? 

Crezi ca este corect sa mai facem încă 4 ani de studiu în acest domeniu în loc de un an?


Musafir

#361 Re:

2016-05-17 12:10

#89: Anonim -  

 Tu ai putut alege, noi nu am avut de ales!!

Cerem echivalarea cei care nu au putut sa urmeze studiile superioare in acest domeniu deoarece aceasta facultate de asistent medical nu era înființată în România.

Ca sa intram în normalitate ar trebui sa ne dea dreptul sa putem echivala studiile postliceale cu studii superioare decât cei care nu au putut alege intre postliceala și facultate și cei care aleg studiile postliceale sa fie încadrați diferit de la angajare (cu mai puține atribuții) ca sa nu mai existe discriminarea de acum.

Crezi ca este corect sa lucrez cot la cot cu o asistenta cu studii superioare și la sfârșitul lunii remunerația sa fie diferita?

Crezi ca este corect sa ai colege care au prins primul tren de echivalare și sunt remunerate mult mai bine decât tine cu toate ca nu au atribuții în plus?

Crezi ca este corect ca au lăsat deschise "porțile echivalarii" decât până au făcut cei care tânjea după studii superioare? 

Crezi ca este corect sa mai facem încă 4 ani de studiu în acest domeniu în loc de un an?

Dsy71

#362 Pentru cei cu facultatea terminata

2016-05-17 12:12

 Asta a fost alegerea ta, noi nu am avut de ales!! Cerem echivalarea cei care nu au putut sa urmeze studiile superioare in acest domeniu deoarece aceasta facultate de asistent medical nu era înființată în România.

Ca sa intram în normalitate ar trebui sa ne dea dreptul sa putem echivala studiile postliceale cu studii superioare decât cei care nu au putut alege intre postliceala și facultate și cei care aleg studiile postliceale sa fie încadrați diferit de la angajare (cu mai puține atribuții) ca sa nu mai existe discriminarea de acum.

Crezi ca este corect sa lucrez cot la cot cu o asistenta cu studii superioare și la sfârșitul lunii remunerația sa fie diferita?

Crezi ca este corect sa ai colege care au prins primul tren de echivalare și sunt remunerate mult mai bine decât tine cu toate ca nu au atribuții în plus?

Crezi ca este corect ca au lăsat deschise "porțile echivalarii" decât până au făcut cei care tânjea după studii superioare? 

Crezi ca este corect sa mai facem încă 4 ani de studiu în acest domeniu în loc de un an?


Musafir

#363

2016-05-17 12:44

Imi doresc ca aceasta lege sa se aprobe

Musafir

#364

2016-05-17 18:19

Doresc sa-mi continui studiile

Musafir

#365

2016-05-17 20:45

consider ca pentru munca egala si salariul trebuie sa fie egal

Musafir

#366

2016-05-18 01:40

Deoarece sunt si eu absolventă de scoala postliceala.

Musafir

#367

2016-05-18 16:16

Sunt asistent medical fara studii superioare, doresc echivalarea studiilor si nu repetarea si prelungirea studiilor. Timpul nu imi permite sa fac o facultate la zi...


Musafir

#368

2016-05-19 10:43

Deoarece asa se poate face dreptate.

Musafir

#369

2016-05-19 18:48

Promisiuni sunt multe dar rezultate pauza.se promite multe ca face Sanitas pentru cei din sanatate.vom vedea ce se rezolva pana la urma.nu cred k se aproba ca decanul facul d medicina ar avea d pierdut totul se rezuma la spaga si bani in tara asta.sunt alte interese pentru binele lor nu al nostru care muncim mult in conditii proaste si pe bani putini.


Musafir

#370

2016-05-20 08:54

Lucrez de 40 ani in sistem ,am concurat la exemamene cate 10 pe loc si atunci se facea scoala adevarata cu MEDICI profesori !lucrez intrun sector greu ,din pasiune si care necesita profesionalism !Chiar meritam aceasta echivalare ,ptr ca se stie f bine CUM alte colege si-au completat aceste studii !!!facem EXACT ACEEASI MUNCA poate chiar mai bine ,difera doar INCADRAREA ! Nu -i corect!!!

Musafir

#371

2016-05-21 12:07

Ptr ca am deja 3 ani de postliceala,fac aceeasi munca cu o asistenta cu studii superioare. M.am inscris la faculatete dar avand serviciu si 2 copii cereau prezenta obligatorie si nu am putut face fata. Dupa primul semestru m.am retras.

Musafir

#372

2016-05-21 23:40

Eu sunt asistenta medicală de 23 de ani si am terminat școala postliceala de la Fundeni. Am practicat meseria timp de 10 ani in Romania, după care am emigrat in Statele Unite. Aici mi s-au echivalat studiile din țara ca fiind egale cu cele de "Associate Degree"-ADN . Dupa ce am dat licența care îți da dreptul de a practica in America ca asistenta medicală, m-am înscris la universitate si am mai studiat încă un an pentru a avea un "Bachelor Degree". Programul se numește "RN to BSN" si îți dreptul de a intra ca profesor in școala sa predai, cercetare si in management după ce l-ai absolvit. Nu toate spitalele plătesc mai bine pe asistentele cu un BSN. BSN ar fi echivalent cu studiile universitare din Romania dacă programa din Romania ar include cursuri de cercetare, management, statistica etc. Deocamdată, cu programa actuala, facultatea din Romania, se încadrează tot la ADN. 


Musafir

#373

2016-06-01 19:27

un asistent medical care a terminat o scoala sanitara postliceeala acum 15 sau 20 de ani, pe vremea cand se dadea examen de admitere si cu diploma de bacalaureat nu este normal sa ia cu 1000ron mai putin pe luna, pentru ca pe vremea cand si-a facut sudiile nu ereau inventate facultatile de asistenti medicali

Musafir

#374

2016-06-02 09:08

Eu as adresa niste intrebari Ministerului Sanatatii, cand ne vom putea angaja fara spaga in spitale, cand vor fi scoase posturi fara " dedicatii", de ce o as medicala cu studii PL e m-ai desconsiderata ca si una cu SS... De ce nu inchideri Post Licealele si lasati doar Colegii si Facultati? E aiurea

Musafir

#375

2016-06-09 20:34

Ce intrebare e asta?E imperios de necesar !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!