Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

Natalia

#102 Re: Re: REligie?!?!

2014-11-14 14:20

#50: oana - Re: REligie?!?!  

 E copilul meu,deci eu hotarasc daca il educ religios sau nu,nu tu,nu statul roman si in nici un caz bor-ul compus din preoti securisti,cei mai inversunati comunisti ai epocii trecute,comunism de care chipurile vreti sa scapati voi toti acum,pupand sutane poleite cu aur.Cat despre educatia religioasa sunteti liberi sa va trimiteti copiii la biserica,eu vreau educatie civica,istoria artelor,stiinta pt. copilul meu,si potrivit drepturilor omului sunt liber s-o aleg,asa ca nu-i bagati copilului meu pe gat ce vor muschii vostri de ortodocsi.

Raspunsuri


Musafir

#106 Re: Re: Re: REligie?!?!

2014-11-14 14:35:40

#102: Natalia - Re: Re: REligie?!?!  

 Corect, ai dreptul sa il retragi de la ora de religie! Este un drept individual al tau doar pentru tine si copilul tau. Ceilalti romanai au dreptul la cunoasterea traditiei si religiei propriului popor.


Musafir

#397 Re: Re: Re: REligie?!?!

2014-11-15 20:10:44

#102: Natalia - Re: Re: REligie?!?!  Sunt profesoara de romana la un liceu din Bucuresti. Copiii dvs vor intalni in manualele de liceu multe opere cu tematica sau referinta religioasa. Acum, daca vreti sa invete un comentariu pe de rost la Arghezi, de ex, nu au nevoie de religie si e posibil sa si primeasca nota mare pe el. Dar daca vreti sa inteleaga ceva cu adevarat, atunci le sunt necesare cunostinte de religie. Deschideti un manual de a IX-a. Cel de la ed. Art, de ex, incepe cu Tablouri biblice, 4 poezii de Arghezi care se bazeaza pe Geneza. Vin in clasa a XII-a psalmii si un copil educat ar trebui sa stie ca ei sunt inspirati din psalmii regelui David. Eventual, sa stie si ceva despre aceasta mareata figura a istoriei evreiesti. In clasa a XI-a, ce sa mai vorbim! Un sfert din manual e literatura istorica (cronicarii) si religioasa (mitropolitii Antim, Dosoftei, Varlaam).