Vreau sa traiesc civilizat in Galati!

Quoted post

Anonimus

#17 Comunisti Opresivi

2014-05-07 09:48

Domnii de la APA CANAL, ar trebui sa locuiasca si ei in aceste conditii.
Este inadmisibil ca in 2014, astfel de masuri sa fie luate pentru populatia generala.
Dupa multi multi ani in care vara APA calda era oprita, cate 30zile pentru 'reparatii', si trebuia sa te speli la lighian in conditiile in care afara erau 40*C, acum domnii astia se gandesc ca nu avem nevoie de apa deloc.
La ce ar putea sa ne trebuiasca? Sa te speli? Sa faci curat? Sa tragi apa? Vaaai, cum? Sunt oare aceste 'nevoi' esentiale??
Nu! NU in perspectiva lor!

Vinovati sunt doar ei, pentru datoriile acumulate! Este o dovada de inconstienta, sa lasi un datornic sa acumuleze datorii de peste 10000RON, si pe alocuri chiar 60000RON!

Este inutil sa mai spun, ca degeaba ne-am pus centrale, boilere, pentru ca multe dintre ele nu functioneaza ( sau functioneaza defectuos, urmand sa cedeze, si reparatiile le suportam tot noi) cu presiunea furnizata de APA CANAL, acolo unde inca se furnizeaza apa!
In tarile civilizate, cand serviciul nu este furnizat la parametri normali, specificati in contract, de obicei, clientul poate sa ii dea cu hartiile in nas furnizorului, sau sa ii achite fragmentar!
Dai apa la 75% din presiune? imi stric centrala? No problem, poftim factura la reparatii, evaluatorul atesta faptul ca nu a functionat in parametrii de intrare corespunzatori!

La ce dracu ne-au plimbat atata pe drumuri in 199X sa ne punem apometre? Sigilii, re-etalonari! Inutil!
Datoriile sunt individuale Domnilor ECONOMISTI DE C*CAT! Exact, ala de pute din toate canalizarile blocurilor!

Un proces in instanta, ca sa fugariti un rau platnic, nu costa atat de mult pe cat spuneti! Insa daca nu vreti sa faceti aceasta investitie, care este tot in interesul vostru, pentru a va recupera sumele restante, macar partial, atunci probabil ca o sa va vina mai usor sa platiti daunele cand o sa va dam noi toti in judecata!! Sau, nu o sa mai primiti bani de la noi, in urmatorii cativa ani, cand o sa ne mutam din 'Orasul European si Liber de la Malul Dunarii'!

Da, nimeni nu cumpara un apartament fara apa calda/rece, insa in conditiile astea, nici noi nu avem de ce sa mai locuim in el, si o sa va mandriti ca v-au plecat locuitorii din oras, si au abandonat tot! Pentru ca fara apa, nu exista civilizatie, si asta se stie de mii de ani, de pe vremea romanilor, insa voi probabil ca nu sunteti atat de culti. Nu stiti nici ce repercursiuni are sistarea apei, pentru igiena, nici ce repercursiuni are la nivel psihic, pentru consumator, nici ce e aia civilizatie, istorie, si de ce apa potabila, a fost esentiala pentru dezvoltarea unor asezari umane. Iar despre economie, e clar ca nu aveti habar, altfel nu ajungeati in situatia asta.

Jigodii! Este mizerabil, sa iei asemenea masuri, intr-un oras care este asezat langa un fluviu, si in principiu costurile de furnizare a apei ar trebui sa fie mici. Voi va bateti joc de cetateanul platitor! Si de ce? De ambitiosi si de'a dracului, ca puteti, pentru ca noi v-am dat putere, sa ne controlati o parte esentiala din viata, cum e furnizarea apei potabile!

Ultima urare, pentru cei de la APA CANAL, este 'vara calduroasa, arsita, buze arse, si closete pline ochi' !!! Sa vedem atunci daca va mai ganditi la viata fara apa!

O sa fim primul oras din Europa, in ultimele sute de ani, care se lupta cu boli contagioase cauzate de lipsa apei potabile. Mai rau ca in AFRICA!

Raspunsuri

Felea Alina
Autorul acestei petitii

#40 Re: Comunisti Opresivi

2014-05-08 08:07:28

#17: Anonimus - Comunisti Opresivi

Combateti bine, domnule Anonimus! Argumentele sunt toate cat se poate de viabile! Deci haideti sa nu-i mai lasam sa isi bata joc de noi. Sa incercam sa gasim niste solutii si niste metode constructive, si dincolo de mediul on-line si protectia anonimatului.

Poate sa facem niste sesizari, nu stiu, pe la Oficiul pentru Protectia Consumatorului (cred ca puetm fi considerati niste consumatori carora le sunt incalcate drepturi contractuale desi isi respecta obligatiile), poate la Directia de Sanatate Publica (nu ne sunt asigurate conditii de viata sanatoase si adaptate la mediul in care traim) ... Si nu mai stiu ... Lista de idei e deschisa. Cert e ca trebuie facut ceva! Si cu cat sunt mai multe voci/semnaturi pe sesizari/plangeri individuale, cu atat sunt sanse mai mari ca efectul sa fie mai puternic!