Vreau sa traiesc civilizat in Galati!

Quoted post

Felea Alina
Autorul acestei petitii

#40 Re: Comunisti Opresivi

2014-05-08 08:07

#17: Anonimus - Comunisti Opresivi

Combateti bine, domnule Anonimus! Argumentele sunt toate cat se poate de viabile! Deci haideti sa nu-i mai lasam sa isi bata joc de noi. Sa incercam sa gasim niste solutii si niste metode constructive, si dincolo de mediul on-line si protectia anonimatului.

Poate sa facem niste sesizari, nu stiu, pe la Oficiul pentru Protectia Consumatorului (cred ca puetm fi considerati niste consumatori carora le sunt incalcate drepturi contractuale desi isi respecta obligatiile), poate la Directia de Sanatate Publica (nu ne sunt asigurate conditii de viata sanatoase si adaptate la mediul in care traim) ... Si nu mai stiu ... Lista de idei e deschisa. Cert e ca trebuie facut ceva! Si cu cat sunt mai multe voci/semnaturi pe sesizari/plangeri individuale, cu atat sunt sanse mai mari ca efectul sa fie mai puternic!

Raspunsuri

Luminutza

#45 Re: Re: Comunisti Opresivi

2014-05-08 09:15:19

#40: Felea Alina - Re: Comunisti Opresivi

Nu putem folosi OPC intrucat nu avem calitatea de consumatori, nu suntem noi parte in contracte, ci Asociatiile.

E in apanajul Asociatiilor de proprietari obligatia de a gasi solutii tehnice (care or fi alea, in conditiile in care ei au scos apometrul de la limita retelei publice de distributie si reteaua interioara, deci nici macar o scara de nu poate fi asigurata cu apa daca nu are bransamentul la reteaua publica inainte de acel apometru!!!) care sa asigure cetatenii buni platnici! mie mi se parea ca ar trebui modificata legea si normele: fie sa permita bransamnete individuale din nou, fie sa puna in sarcina furnizorului sa snactioneze fara a aduce atingere drepturilor celor buni platnici.

Va fi grea solutionarea acestui conflict intrucat legea e de partea lor acum!