Protest impotriva obligativitatii asigurarilor de locuinte

Quoted post

Corina

#12 Un abuz, fara indoiala

2011-07-20 14:00

Pai, fratele meu, cand ma inunda pe mine vreo apa??? Mentionez ca stau in bloc la etajul IV... Cand a fost ultimul cutremur in Oradea??? Cand a fost ultima alunecare de teren??? Mai fratilor, sa deschidem ochii - sa-mi demonstreze mie ca ma paste una din cele 3 calamitati pentru care ma asigura ei si atunci mai discutam... Este foarte clar ca nu asigura nimeni nimic ci o fac, stiind ca nu se poate intampla asa ceva, pentru ca cineva nu are destule vile, proprietati, etc... Ia mai cercetati sa vedei ca in zonele unede chiar sunt inundatii frecvente, asiguratorii refuza incheiere unei polite de asigurare, chiar si obligatorie, impotriva inundatiilor... Pai de fiecare data cand ei au nevoie de bani, cer, sub diverse pretexte, bagand un "obligatoriu" acolo, ameninta cu amenzi si noi bagam imediat mana in buzunar fara a gandi sau cerceta - "totusi ce mi se ofera in schimbul banilor pe care mi-i cer" sau "pentru ce sa-mi dea amenda"???
Sunt curioasa - in instanta, cum demonstreaza ei ca ma ameninta atari catastrofe si pe ce baza ma obliga ei sa le dau bani??? Da, inteleg in zonele unde au loc asemenea calamitati, sa fie eventualitatea obligativitatii - dar si aici e discutabil - omul este "amendat" destul de natura daca nu se asigura! Si tocmai acolo asiguratorii refuza sa incheie asigurare - nu "pute" de la distanta a "teapa"??? Asa, maine poate, vor veni cu o alta lege care sa ma oblige sa ma asigur impotriva caderii unei farfurii zburatoare pe blocul in care stau la ultimul etaj... Si ce vor sa faca daca oamenii nu au bani de asigurari si amenzi??? Le iau casele - asta da afacere! ... Nu-i ma satura Dumnezeu! :(

Raspunsuri


Musafir

#26 Ai gresit, nu-i mai satura diavolul,ca Dumnezeu nu iubeste nedreptatea.

2014-11-03 12:02:51