Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

Sa reparam Muzeul.

#507 Rugaminte pentru Detectoristi.

2014-03-04 14:12

Postez aici o mare, dar mare rugaminte la toti Detectoristii autorizati si familile lor.
Cautand o stire despre Muzeul National de Istorie ca sa inteleg fenomenul SF care bantuie in aceasta institutie am gasit stirea SF care m-a dat pe spate.
Muzeul National se tot repara de 12 ani si se tot darama tot de 12 ani.
Daca era legenda mesterului Manole mai intelegeam, dar si el s-a prins ce sa faca.
Asa ca a zidit-o pe Ana si a rezolvat problema si aia intr-o saptamana nu in 12 ani si cine mai stie cate zeci de acum incolo.
Eu ma gandesc ca o explicatie plauzibila si pertinenta ar fi ca Muzeul se afla sub puterea unui mare blestem.
Dar cine si dece sa blesteme Muzeul?
Raspuns simplu: Detectoristii.
Cum se poate scapa de acest blestem?
Simplu, trebuie sa aduca o echipa de Preoti de la Patriarhie ca este aproape si sa sfinteasca locul, iar in timpul slujbei de Festaniei toti Arheologi sa zica in cor: Doamne iartane ca ne-am batut joc de oameni cinstiti si cu frica de Dumnezeu care au ca hoby detectia.
Iar Detectoristii daca vor fi anuntati in ce zi se face Slujba sa zica de la locurile lor de munca: Doamne iartai ca nu stiau ce spuneau si faceau.
Si cand Preotul va zica Amin atunci blestemul se va ridica si Muzeul va straluci in splendoarea lui.
A doua varianta ar fi ca Detectoristii sa faca o petitie online in care sa ceara cu disperare urgent fonduri de la Guvern iar Guvernul sa aduca o firma serioasa de constructi din strainatate, iar petitia sa o semneze toti Detectoristii din Romania impreuna cu membri famililor lor si poate ne dau semnaturi si Braconierii dar numai cei care se pocaiesc si promit sa se faca baieti cinstiti.
Daca alegeti varianta a doua atunci o sa o caut si eu pe net si o sa o semnez cu toata familia si catelu si purcelu, poate aduc si pisica.
Aici aveti stirea SF cum doar pe meleagurile noastre se poate intampla.
http://stirileprotv.ro/stiri/social/nepasarea-inculturii-sute-de-mii-de-piese-de-muzeu-sunt-pe-cale-de-disparitie-din-cauza-disputelor-politice.html
Numai de bine si cat mai multe tezaure predate ca vad ca au spatiu gol destul, asa ca baieti datii bataie sa il umpleti.Cred ca sunt incaperile unde candva mergeam noi Pionierii si vizitam colectia lui nea NICU, piei de animale,sulite, sageti,masute din scoici, e-he-hee ce istorie aveam, ce babuini eram. Si acum cand vrem istoria noastra se refuza predarile. Chear ca nu mai inteleg nimic.

Raspunsuri

Scuby Doo.

#561 Re: Rugaminte pentru Detectoristi.

2017-03-25 18:43:28

#507: Sa reparam Muzeul. - Rugaminte pentru Detectoristi. 

 Asta e ! Pe nicăieri...ca în România.