Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

tot ăla mic...

#463 Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

2014-02-19 09:52

#462: pratmin - Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

Mda... lucrurile mărețe vi le asumați și alea batjocuritoare nu...

sincer până la capăt, nu vorbiți pe la spate...

Raspunsuri

anonimul cel mai tare

#466 Re: Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

2014-02-19 10:20:50

#463: tot ăla mic... - Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

Prietene "arheolog" ori zvonaco-raspandac "civil" cred ca nu ai inteles faptul ca si noi, detectoristi autorizati, dorim sa aflam cine sunt acele persoane care au fost arestate tocmai ca sa se dovedeasca ca nu fac parte din randul celor autorizati.DAR se pare ca nu se vrea dezvaluirea acestor nume si statutul lor tocmai pentru a dezinforma publicul si a creea impresia ca fac parte dinre cei autorizati si a sprijini actiunea penibila a arheologului E.T. care se umfla in pene pe unde apuca cum ca el este singura pavaza a patrimoniului national romanesc si ca actiunea sa va sparge barierele braconajului.Vorbe goale din mandrie prosteasca, dorinta de putere si colaborationism-servilism de casta asta propavaduieste dl E.T. care se face ca nu vede de 20 si ceva de ani si acum minune VEDE si problema e ca vede numai ce ii place(barna din ochiul lor este trecuta cu vederea).Inca odata interzicerea DM ca hobby practicat in mod legal conform normativelor in vigoare nu va rezolva nimic, impunerea de restrictii nu va rezolva nimic CEI care fac braconaj nu au tinut -nu tin si nu vor tine - de litera legii domnilor nu conteaza pentru ei ca e sau nu legal EI vor da in continuare ILEGAL.Singura sansa a patrimoniului national este reprezentata de actiunile concertate ale serviciilor abilitate  pentru a prinde acesti infractori.Ceea ce incearca dl E.T. este FRUSTRANT si tine de domeniul PENIBILULUI dorind sa ramana si dansul in istorie ca un reper (halal reper).

pratmin

#471 Re: Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

2014-02-19 11:32:33

#463: tot ăla mic... - Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

Cei mai multi care au comentat aici si cu numele real sunt detectoristii, pentru ca nu au nimic de pierdut, respectand legile in vigoare. Exemplul meu a fost dat pe unul din grupurile aferente arheologilor:

https://www.facebook.com/groups/perspective.arheologice/464451060322410/?comment_id=465878346846348&notif_t=group_comment_reply

Este vorba despre un print screen cu colectia mea din WW1, acea poza fiind - conform mult-prea-petitionarului E.T. - cartea mea de vizita. De fapt este exact ceea ce-mi doream, o poza care dovedeste pasiunea si nu dovedeste nici o instigare la nerespectarea legii. Ca dovada si comentariile colegilor sunt pe langa subiect (poza postata) si se dfovedesc a fi doar niste pupaturi in poponetul negru al d-lui E.T.

Oricum, sunt convins de faptul ca scrumiera folosita la birou de catre E.T. este mai veche decat obiectele din colectia mea.

Comentatorii din partea arheologilor sunt doar trei, inclusiv petitionarul, restul (inclusiv semnatarii) fiind rezervati din motive lesne de inteles.

Este mare pacat ca se ajunge la astfel de ironii si rautati; sper sa se mute discutiile intr-un cadru mai oficial, mai ales in birourile avocatilor in prima faza.

Poate primim ajutor de la "papusica adevarului" sa uitam cu totii de caricatura asta de petitie :)