Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post


Musafir

#179

2014-02-13 11:34

Nu cunosc disensiunile din interiorul Muzeului National si nici nu ma intereseaza, dar in chip clar o descoperire facuta cu detectorul de metale nu este una intamplatoare deci recompensarea descoperitorului se bazeaza pe o interpretare defectuoasa a legii. Presa se avanta, creeaza tot felul de bombe cu priza la public, fara a avea competente intr-un domeniu sau altul si fara a consulta nici legislatia, nici persoane competente in domeniu. Incurajarea descoperitorilor de comori inarmati cu detectoare si finantarea lor incurajeaza amatorismul si deavantajeaza cercetarile facute de arheologi calificati. Predarea tezaurului este un gest civic, dar am indoieli (ca sa nu zic certitudini), judecand dupa starea de conservare a monedelor, ca ele au fost doar spalate cu furtunul. Dupa descoperirea primelor monede, descoperitorul ar fi trebuit sa-si tempereze entuziasmul si sa anunte deja autoritatile locale si s-ar fi facut o interventie calificata de salvare a tezaurului. Cred ca niciodata nu se va intelege in tara asta ca arheologii nu sunt vanatori de comori si ca un obiect, oricat de valoros ar fi, isi pierde valoarea stiintifica daca nu se cunoaste exact contextul din care a fost prelevat. Filmele cu Indiana Jones au vulgarizat imaginea arheologului si au condus la ideea falsa ca profesiunea noastra este una exotica si plina de aventura, ca ne asiguram gloria stiintifica prin descoperiri senzationale.

Raspunsuri

Iulian Enache

#180 Re:

2014-02-13 12:57:46

#179: - ... Predarea tezaurului este un gest civic, dar am indoieli (ca sa nu zic certitudini), judecand dupa starea de conservare a monedelor, ca ele au fost doar spalate cu furtunul. Dupa descoperirea primelor monede, descoperitorul ar fi trebuit sa-si tempereze entuziasmul si sa anunte deja autoritatile locale si s-ar fi facut o interventie calificata de salvare a tezaurului....

Voi cere curand Muzeului National o pozitie oficiala vis-a-vis de aceasta petitie, si o expertizare a monedelor sa confirme ca nu au fost curatate chimic precum si a faptului ca in cazul meu s-a respectat intru totul legislatia. Sa vedem ce mai spuneti pe urma. Din nou un anonim, de ce ti-e frica??

john deere

#185 Re:

2014-02-13 15:28:05

#179: -

Faptul ca descoperirea a fost facuta in afara unui sit arheologic sau a unei arii protejate,

califica descoperirea ca fiind intamplatoare. Este doar rodul cautarii si al intamplarii de

a cerceta acea zona.

Daca cautarea s-ar fi realizat intr-un sit arheologic ar exista si probabilitatea de

a se descoperi ceva de importanta arheologica, situatie in care eventuala descoperire

nu ar mai fi intamplatoare.