Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

Florela Vasilescu

#49

2014-02-12 11:09

Domnilor anonimi care acum descoperiti "frustrarea" arheologilor,

1. inainte sa va mai dati cu parerea pe internet, ar trebui sa urmati sfaturile unui comentator de aici, sa mergeti sa mai studiati la scoala si geografie si istorie si chiar gramatica si ortografia limbii romane.

2.Inainte sa mai ridicati in slavi amatorismul in arheologie, ganditi-va daca v-ar conveni ca atunci cand aveti un accident de masina sa vina nu ambulanta, ci vrajitoarea Mercedesa, care si ea stie sa trateze impotenta si cancerul. Nimeni nu pare sa priceapa ca hobby-ul e una, profesia e alta

3. La cum blamati angajatii care traiesc din impozitele dvs, sunteti pare-mi-se toti patroni de firme private. Eu as zice sa arunce piatra cei care niciodata nu au desfasurat o activitate neproductiva, care nu au incasat o alocatie de la stat, care au lucrat de la bun inceput in sistemul privat si chiar si scoala au facut-o pe banii lor. Daca nu este asa, domnilor, intr-un fel sau altul toti ati trait din impozitele celorlalti.

4. Intelegeti ca pe nimeni nu intereseaza sa scoata comorile la suprafata si ca arheologia nu inseamna asta! Ca siturile arheologice nu trebuie epuizate si ca protectia patrimoniului nu inseamna sa adunam tot ce este frumos si stralucitor. In momentul in care aveti argumente de genul asta nici un profesionist nu va sta de vorba cu voi. Si sunteti de ajutor la fel ca vrajitoarea sus-mentionata pentru dezvoltarea cercetarii medicale.

5. Despre atacul la persoana. Dl. Teodor nu l-a atacat pe Ernest Oberlander decat intr-un singur sens - ca si el a contribuit - prin declaratii si afisarea publica, la situatia in care amatorii sunt premiati si sustinuti pentru fapte care chiar daca nu pot fi incadrate ca infractiuni in legislatia actuale, sunt cel putin imorale in raport cu protectia patrimoniului. Altfel, nu este vorba de neintelegeri personale ci de o situatie generala despre care unii spun ca nu mai poate fi tolerata. Nu este vina d-lui Teodor ca dl. Oberlander a facut asemenea declaratii. Le-a facut si sa isi asume faptul ca "frustratii" nu pot inghiti asa ceva.

6. E foarte usor sa acuzi si sa injuri din spatele calculatorului si fara sa iti asumi identitatea. Deci, domnilor anonimi, poate dumneavoastra nu sunteti frustrati (ca va bucurati ca gasiti piese stralucitoare ca maimuta la oglinda) dar cu siguranta sunteti lasi.

Raspunsuri


Musafir

#50 Re:

2014-02-12 11:27:10

#49: Florela Vasilescu -

1. La fel cum fiecare are drept de vot, si agramatii au dreptul la o opinie, chiar daca e scrisa cu degetele de la picioare. Inca ceva: Iar se generalizeaza?

2. Nimeni nu a sustinut ca ar cunoaste mai bine decat domniile voastre meseria de arheolog, de aceea si dam fuga la muzeu sa va cerem parerea in legatura cu orice cui gasit, chiar daca ne tratati cu spatele.

3. Imi cer scuze in numele celui(celor) care au adus argumentul asta in discutie

4. In general nu este vorba despre comori, ci despre potentiale situri. De aici si prezentarea tuturor fiarelor la muzeu. Ce nu inteleg e indiferenta domniilor voastre la posibilele situri. Chiar nu poate deveni sit un loc care nu si-a aratat bogatia fata de detector? Poate comoara este prea adanc ingropata sau poate ca nu este de natura metalica. Ar trebui macar sa ne ascultati, principiul "nu are ce sa fie acolo" este cam contraproductiv.

5. Atacul a fost destul de clar si a fost si justificat de un comentariu de mai sus. Patrimoniul ar trebui protejat pe masura ce e descoperit. Cat despre intoleranta, aici e greseala. Ar trebui simplificata si clarificata legea, a se limita prezentarea obiectelor doar la muzeu. As fi deacord cu un raport/formular completat dupa fiecare iesire cu conditia trimiterii lui pe email la muzeu(nu aveti idee cate iesiri am avut in care am gasit doar conservesi nu, nu am gasit ceramica, cenusa etc).

Ati putea incerca o educare a populatiei decat sa folositi biciul cu fiecare ocazie. O prezentare de 1 ora la muzeul local la care sa participe toti posesorii de detectoare nu ar fi greu de organizat, nu?

6. Aveti dreptate. Lasitatea vine de la inversunarea domniilor voastre. Daca unii dintre dvs s-ar bucura daca am sari in aer gasind proiectile, eu de ce sa imi dezvalui identitatea?