Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

Carp P.

#32 Re:

2014-02-12 09:07

#19: tot vlad tepes -

@ tot vlad tepes
Domnule, nu mai acuza fara sa ai si argumente. Stii tu ce inseamana arheologie, care sunt medodele de cercetare, cum se realizeaza o sapatura etc. Ai cunostinte despre ce inseamna finantare in vederea realizarii unei cercetari sau ce eforturi se fac in identificarea unor surse de finantare? Ai cumparat o scula de 500 de euro, scurmi pamantul, gasesti un tezaur, despre care spui ca il predai "cu toata inima", dar tu te gandesti la cate mii de euro obtii pe monedele "plimbate" de plug. Stai tu linistit, ca voi cei care ati descoperit mirajul detectoarelor, nu va ganditi la salvarea patrimoniului  ... sau ce baliverne mai scoateti in demersul vostru de a va justifica. Nu incercati sa justificati actiunile voastre, ca de fiecare data ati anuntat ISU, Politia, Primaria, etc, stiti foarte bine ca lucruirle nu stau chiar asa. Cine studiaza istoria, arheologia, o face din pasiune si nu FURA, asa cum iti imaginezi tu. Incearca sa STUDIEZI unele aspecte, inainte de a face afirmatii.Putina decenta si inteligenta, d-le.

 

 

Raspunsuri


Musafir

#35 Re: Re:

2014-02-12 09:31:34

#32: Carp P. - Re:

:) A indraznit Tepes sa generalizeze arheologii. Foarte urata treaba asta...

Apropo de generalizare: "infractorii" pe care ii blamati pana si de distrugerea stratului de ozon, se impart in mai multe categorii:

a) Braconierii: Cei care au existat si vor exista indiferent de legislatie. Aici sunt cei marunti, care incearca sa faca un ban din vanzarea artefactelor si cei mari, platiti cu ora de cei care incearca sa faca multi bani din vanzarea artefactelor. Singura categorie care vandalizeaza siturile arheologice cu buna stiinta.

b) Entuziastul naiv: Crede ca va descoperi adevarata istorie umbland pe unde nu a calcat nimeni si ca va fi apreciat vreodata pentru asta

c) Entuziastul oportunist: derivatie a naivului care incearca sa-si amortizeze investitia in hobby cerand 30% din valoarea descoperirii

d) Pescarul de uscat: Nu conteaza ce gaseste atata timp cat gaseste ceva. Are pe acasa "opere de arta" facute din potcoave de cai morti si tuburi de cartuse

e) Inconstientul: Umbla oriunde, oricum, fara a tine cont de incadrarea terenului pe care detecteaza.

 

Acum, ca am mai rupt un pic pisica generalizarii(dupa umila mea experienta de viata), problema unde este? Eu inteleg din ce s-a scris si discutat ca problema este la punctele B si C.  Am dreptate?