Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Quoted post

Marius

#135 Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:38

#133: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Adevarat, ne departam de subiect. Dupa cum am spus, o mai spun... Nu traim in jungla, animalele salbatice nu au ce cauta printre noi. Da, solutia frumoasa ar fi prinderea lor si tinerea in adaposturi pana mor de batranete, dar din pacate, aici in Romania, aceasta nu este nici mai mult nici mai putin decat o solutie utopica.

Ceva trebuie facut ACUM iar parerea mea sincera este ca daca acest ceva nu incepe printr-o exterminare drastica, nu putem continua nici cu o educare a stapanilor nici cu sterilizarea celor ramasi.

Raspunsuri

Popescu Daniela

#140 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 09:47:54

#135: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Stii vorba aia Marius "agree to disagree"? Cam asa e si aici.

1. Nu cred ca e cazul sa etichetam toti cainii ca fiind animale salbatice. Totusi, a fost un timp investit in aceste animale. Si sentimente, si multe altele. E deja exagerat sa mentionezi din cateva cazuri ca toti cainii sunt animale salbatice.

2. Eu totusi sper sa vorbim peste cativa ani daca se trece la fapte cu eutanasierea/exterminarea in masa a cainilor vagabonzi. Sa vezi, daca nu se rezolva celelalte aspecte, adica responsabilizarea cetateanului: sa-si tina cainele in lesa, sa curete dupa el, sa-l sterilizeze, sa-l cipeze s.a.m.d., cum o sa fie iarasi la loc pe strada. Voi ce nu intelegeti este ca s-a mai facut si se face in continuare asta. Iti pot cauta link-uri, o gramada de video-uri in care hingheri, oameni platiti de anumite persoane sau chiar justitiari impusca, otravesc, lovesc toate soldandu-se cu moartea lor si TOT nu s-a rezolvat problema lor! Si asta pentru ca reproducerea nu a fost stopata in cazul cainilor maidanezi. Despre asta este vorba