S.O.S. familia!

Quoted post

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#1431

2013-08-28 16:31


Eu sunt lasa, se tipa la mine. De ce? Pentru ca mi se pare aberant sa pui la cale o intalnire tete-a-tete in conditiile in care voi nici macar in mediul virtual nu va puteti controla iesirile.
Pana acum am primit destule amenintari, s-a scotocit pe tot internetul numele meu, s-au cautat date despre viata mea personala peste tot, mai ramane sa vad afise pe strada cu oferire de recompense pentru cine poate spune de cate ori imi tai unghiile pe luna, cate basmalute schimb pe sezon, daca-mi creste mustata, cat dorm pe noapte, unde dorm, cu cine, daca vorbesc in somn, cat e de fericit/trist copilul meu, cine ma iubeste, daca sunt casnica si stiu sa fac chiftele, daca-mi tapez parul, daca beau apa minerala si discriminez apa plata, cand mi-am calculat IQ-ul ultima data s.a.m.d. Cine ajunge din aceste motive pe petitie, a gresit locul. Iar pentru intalniri n-am timp!


Dar teoretizand, in I rand ca o intalnire ar trebui sa serveasca unui scop superior celui pe care intalnirea virtuala de pe petitie ni-l ofera. Iar scopul oferit sau inspirat de petitie nu numai ca n-a fost nici macar atins, dar nici macar inteles. Nu numai ca n-a fost inteles, dar nici nu se vrea asta.
In al II-lea rand, singura motivatie pentru care doi (sau mai multi) indivizi se intalnesc este aceea ca fiecare are certitudinea, pe baza unor discutii initiale, ca celalalt poate sa-i ofere mai mult decat deja i-a oferit. Or, nu e cazul de nici o parte aici. Lucrurile au fost deja spuse aici, nu trebuie repetate, ca nu suntem la gradinita!
In al III-lea rand, cui ar servi o asemenea idee absurda a intalnirii? Intalnire intre cine si cine? Pana una alta, sunt eu cu nume si prenume, restul sunt niste pseudonime/nume. Pe cuvant de onoare ca atunci cand am citit de ideea asta, am pufnit in ras. Pe cuvant! Este incredibil cum, la o varsta care-ar trebui sa atinga prin maturitate intelepciunea, ratiunea, respectul, sesizarea penibilului si adaptarea in functie de persoane si situatii, unii oameni reactioneaza precum un copil care vine sa-ti ceara un foc cu care sa-si aprinda tigara din coltul gurii! Iar tu credeai ca, pana atunci, ai stat de vorba cu un adult, ca de la egal la egal ca nivele perceptive si de maturitate.


Daca voi veniti mereu, dar mereu, mereu, mereu, halucinant de consecvent si insistent pana la agasare cu aceleasi idei, de genul celei in care eu ii spun ameliei ca idea ei ar insemna o nebunie, iar ea zice ca o fac nebuna; de genul celei in care eu zic ca e de netolerat homosexualitateaintr-o societate normala, iar voi ziceti ca-s intoleranta; de genul celei in care cineva a explicat ce inseamna a fi ateu, iar voi ziceti ca ati fost facuti satanisti ; de genul celei in care eu si altii explicam ce inseamna Dumnezeu la modul concret, palpabil, ca dar pentru cumintenie, iar voi rastalmaciti totul intr0un ritm robotic si lista poate continua, atunci asta e bataie de joc! Iar eu refuz asa ceva!


“Astfel de "crestini" precum Dana sunt cei de care trebuie sa se curete pamantul.” este o afirmatie FOARTE grava, mai oameni! FOARTE GRAVA!
Nu ma sperie pentru mine, ca pe mine are Cine sa ma apere, ma sperie pentru prapastia neagra pe care o aveti in voi si din fundul careia, cazuti, in loc sa gasiti resurse de-a reveni, urlati ca bezmeticii sa cada in ea si aia care au avut grija sa se uite pe unde calca.
…adica, daca eu nu spun de buna voie “Opriti planeta, vreau sa cobor!”, ca Lelouche, voi trebuie cu orice pret s-o opriti, ca sa ma dati jos. Voi chiar nu vedeti cat de aberant am ajuns sa discutam? Ca-ntr-un teatru absurd. Risipa de energie. Colosala risipa de energie!
Mai oameni, oricat rau ti-ar provoca cineva, oricat de jos ai fi, si de pe Terra de-ai cadea, exista o mana care tine toate aceste caderi – mana lui Dumnezeu. Dar daca ai iesit din mana lui Dumnezeu, ai iesit din ecuatia acestei lumi. Singur.

 

Dar toata aceasta mascarada este anume calculata pentru:
- a ma determina pe mine sa renunt (daca nu se poate cu jigniri, recurgeti la sentimentalisme, daca nici cu asta nu merge atunci cu santaj, daca nici asa atunci lansati amenintari);
-a-i impiedica pe cei care vad tot circul asta sa nu semneze, sa fie scarbiti (sincer, si mie mi-ar fi rusine, daca n-as fi urmarit toata mascarada de la inceput, sa ma amestec in asa ceva);
- a priva oamenii de informatii reale, nu trunchiate si nu rastalmacite;
- a speria, a impresiona etc.

Nimeni n-are nevoie si nici timp de atatea vorbe seci, multe, scrise si incorect si gresit (da, asta lezeaza firul logic pe care un om cult il urmareste intr-o propozitie; si da, gramatica proasta spune multe despre abilitatea organizatorica a unui om).
Sunteti de necitit, obositori si incarcati cu recursul vostru la toleranta ba isterizandu-va, ba tanguindu-va, ba propunand scenarii perverse, ba santajand!

Este mizerabila maniera in care va exprimati asertivitatea, si insasi asertivitatea voastra e mizerabila sub aspectul inculturii, al lipsei crase de informare, al incapacitatii de concentrare pe esenta unui subiect, al nestiintei manuirii artei conversatiei! Mi-as fi dorit o confruntare serioasa, adevarata, puternica, macar cu unul dintre ai vostri, pentru ca stiu ca aproape toti homosexualii sunt personae culte si inteligente, dar mai stiu ca acestora le e rusine cu voi, hartuitori si scandalagii ieftini. Eu in aceste conditii am incheiat dialogul cu voi.

Nu suntem aici nici la ghicit in ghioc (daca nu merge mancatzash cu aia, bagam ailalta), nici la piata sa facem troc, nici la concurs. Suntem in aceeasi oala cu totii!
Dar, pentru ca aici invart in oala cei care au inteles sensul vietii, si nu accepta sensul mortii, pentru ca altfel se taie maioneza, am sa scot din oala orice va mai murdari imaginea crestinismului.

 

MEMENTO: Traim in Romania, o tara majoritar crestina, cu traditii, cu frica de Dumnezeu, cu oameni blanzi si zambitori.

Nici macar n-am sa ma obosesc sa mai citesc vreo postare de-a voastra, v-o zic sincer, daca nu e scrisa civilizat, corect gramatical si logic. Dupa ce ca imi mananc din timp sa va parcurg toate prostiile si amenintarile mafiote, macar revizuiti ce scrieti inainte de-a apasa pe ‘posteaza’. Nimeni n-are atata timp sa stea nonstop sa va raspunda voua la prostii, dupa cum incercati sa impuneti un ritm dictat de mancaricii pe care-i aveti in degete (caci un creier care gandeste are un timp al informarii, unul al asimilarii, unul al creatiei personale).

Si, pentru ca subiectivitatea este un drept individual castigat prin girul imuabil al increderii intre doua personae care impartasesc aceleasi conceptii de viata, n-am sa sterg niciun comentariu al celor care iubesc viata si normalitatea. Ba mai mult, greselile lor gramaticale nici nu le observ, pentru ca se incadreaza perfect in logica lucrurilor!

 

“Spatiul rezervat comentariilor nu este destinat disputelor intre cititori si nici promovarii agendelor contrare scopului declarat. Toate comentariile sunt moderate, iar initiatorul petitiei acordă prioritate interventiilor respectuoase, echilibrate, cu continut relevant si la subiect. Mai ales, nu injurati si nu amenintati. Lucrurile acestea, oricum, nu ne impresioneaza. NU va obositi sa comentati daca nu va puteti incadra in aceste norme. In caz contrar, comentariul va fi sters.”

Raspunsuri

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-28 16:51:02


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-28 21:21:25


amelia

#1481 Re: 1431

2013-08-30 08:53:09

#1431: Dana Captilin -

nimeni nu a tipat la tine , cand scriu nu pot tipa . Da , intalnirea cu mine chiar nu ar avea sens fiind amandoua hetero dar cu pareri diferite . Dar , ca un pas inainte ,dovedind ca esti deschisa si de buna -credinta , tu , A. si altii ar fii fost logic sa il cunoasteti pe OVI , care cred ca e mai mult decat un anonim sau un pseudonim . Intotdeauna cand ia amploare astfel de discutii si cand ai certitudinea ca e bine ce faci , ideal si uman ar  fii fost sa va intalniti si cu cealalta tabara . Altfel circul si mahalagismele . Si sa nu uiatam ca alta "idee absurda a intalnirii intre 3 perechi hatero si una gay " te-a mobilizat la scrierea petitiei . Urmand o logica simpla fara multe baliverne trebuie sa fii deschisa unui dialog real si nu virtual unde am vazut cu totii ca aici se poate scrie si acuza usor ,ascunsi in spadele unui pseudonim .




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...