S.O.S. familia!

Quoted post


Musafir

#1337 Re: Re:

2013-08-28 05:11

#1302: amelia - Re:  

nu doar pentru confuziile "teologice" pe care le face, dar in acelasi timp, bazat pe aceste confuzii, are usoare tendinte de a incuraja lamentarea in patimi dar si pentru tendinta de a indemna spre o relatie strict personala cu Dumnezeu. o alta problema ar fi ca ataca in mod superficial pe o buna parte din sustinatorii acestei petitii. nu am inteles sensul acestor atacuri, poate doar in sensul la care fac aluzie mai jos.

 petitia nu este impotriva oamenilor, de oricare ar fi ei, si in niciuncaza impotriva preotilor.

amelia, e antagonic ce zici. Ce "popa" a zis lucrurile astea, sau doar asta ai inteles tu - problema ta? Hristos Dumnezeu nu-si "freaca mainile" vazand cum "ard" oamenii in iad, asta e clar. din contra, preotii afirma adevarul. Hristos Dumnezeu s-a facut Om, a luat trup precum al nostru si s-a jertfit pana la moarte crunta, din durerea fata de pacatele oamenilor si din dragostea nemasurata fata de aceiasi oameni. Atat de mult ne iubeste incat vesnic se jertfeste Hristos pentru pacatele noastre ale tuturor, mai mari si mai mici, pana la a ne aduce la treapta de dumnezei prin Harul Duhului Sfant. doar doar se vor lasa oamenii de rautatile si mizeriile lor si-l vor iubi si ei la masura lor pe Dumnezeu. Preotii nu fac decat sa transmita Jertfa mai departe prin Sfintele Taine ale Bisericii lui Hristos si nu e putin lucru.

Hristos i-a uns pe Apostolii Sai si mai apoi, prin acestia, pe "popi", Preotii, adevarati slujitori ai Lui si Parintii nostri ai tuturor in fata lui Dumnezeu cel Atotputernic. vor da raspuns pe masura chemarii lor. 

tu vrei sa cautam vindecarea exterioara prin bani si stiinta? nu daca dai bani il castigi pe Dumnezeu. pe Dumnezeu il castigi cu sufletul si faptele de iubire adevarata si prin pastrarea adevarului. cam ce ar trebui sa le facem noi celor cu probleme sufletesti? sa le schimbam celule, sa le inlocuim creierul? aproape toate se pot inlocui, doar sufletul nu, si daca sufletul nu se schimba, degeaba le schimbam pe celelalte. bani pentru printare de carti se dau, dar ca sa tamaduiesti sufletul cu bani, nu prea stiu multe metode. poate doar sa cumperi suflete cu bani, dar asta nu alunga si patima. mai intai sa inceapa fiecare cu vindecarea interioara, pentru care nu este pret si lucru material si cu siguranta va urma si cea exterioara. Presupun ca tu platesti cei 10% si asta te face superioara, iar tu te mandresti cu asta, nu-i asa?

 

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

 

mai ai putin si ne inviti sa-ti ascultam prelegerile la adunari. ai inceput sa ataci inafara temei petitiei si asta arata lipsa ta de discernamant. nu stii precis pentru ce esti aici.

Raspunsuri

amelia

#1343 Re: Re: Re:

2013-08-28 07:11:30

#1337: - Re: Re:

raspunzi evaziv si aleatoriu , inclusiv la ce vrei. eu in schimb am repetat in fiecare comentariu ca e opinia mea , e felul meu de a gandi si iar repet la nesfarsit , daca gandesc si vorbesc gresit , voi plati . dar asta nu iti da dreptul nici sa presupui ceva la adresa mea , nici sa bati campii de adunari?! ce adunari!? vrei sa stii ceva ?intreaba-ma direct dar nu presupune . iar daca noi nu am fi fost aici nu stiu pe ce subiect ati fii discutat. acum ca sa "presupun" si eu , cred ca aducand laude si osanale initiatoarei petitiei deja inclin sa cred ca asta de fapt a mobilizat-o

amelia

#1345 Re: Re: Re:

2013-08-28 07:47:01

#1337: - Re: Re:

nu indemn la o relatie strict personala cu DUMNEZEU ci chiar subliniez ca la EL se ajunge prin FIUL SAU conform spuselor MANTUITORULUI . daca vrei sa imi sugerezi ca pot ajunge si prin altii esti liber sa o faci dar lasa-ma sa am convingerile mele .Departe de mine de a face teologie sau stiinta religiilor ai citit printre randuri si nu are rost sa ma explic iar.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...