Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Quoted post


Musafir

#50

2013-07-11 08:10

vrem definitivat cu nota 7, salarii marite, iar elevii sa mai invete si ei nu doar profesorii. La cat se invata in ziua de azi poti preda si fara prea multa scoala. Problema este ca ni se cere doar noua, profesorilor, sa facem de toate. Elevul e pe cale de disparitie si de aceea trebuie protejat precum floarea-de-colt. Elevul are voie sa-ti raspunda urat, sa nu fie pregatit chiar in fiecare zi, ca nah mai are si el altele de facut,eventual sa mai vina si mamica lui sa urle pe la scoala ca a fost prezent la toate orele si nu a luat premiul I, de parca ar fi suficient sa fi prezent la scoala. Cadrul didactic ar face mai bine cursuri de judo decat sa invete atata fara rost. Si mai vrem si respect! Oare se va putea sau ne-am compromis prea tare ca sa mai fim respectati? Dac s-a marit nota de trecere la def. mariti si nota la bac. Sa se ia bacul cu minim 8. Din profesori pregatiti trebuie sa iasa elevi la fel de pregatiti.

Raspunsuri


Musafir

#51 Re:

2013-07-11 09:08:15

#50: -

bine zis


Musafir

#52 Re:

2013-07-11 09:33:18

#50: -

f bine punctata problema profesorului vis-a-vis de relatia cu parintii. ar trebui sa ni se acorde un spor salarial pentru toate injuriile la care suntem supusi.


Musafir

#104 Re: #50

2013-07-16 12:28:14

#50: -

Foarte bine punctat. Dar eu as spune sa se mareasca nota de promovare nu doar la Bacalaureat ci sa se reintroduca examenul de capacitate, sa nu mai intre toti la licee cu nota de admitere chiar si 3. Pentru ce iti trebuie atatea grade daca materialul de lucru este slab motivat si neinteresat de invatatura? Ce importanta are pentru elevul de clasa a 8-a, care nu are habar sa-mi adune doua numere intregi, daca am eu definitivatul sau nu? Lucrul asta l-as putea invata si numai daca as avea 8 clase absolvite, cu conditia sa fie dornic de invatare, ca altfel e inutil. Deci, dragi colegi, ministerul si tara ne vor super performanti, pentru niste elevi super inapti. SUCCESURI in a deveni ceea ce se doreste! Parca si vad la stiri pe data de 23 cand se vor afisa rezultatele, titlu: "ASA PROFESORI, ASA ELEVI! Desi elevii au promovat anul acesta intr-un numar mai mare, profesorii NU SUNT CAPABILI de acelasi lucru."