Manifest pentru demnitate

Quoted post

Gabriela

#22

2013-06-09 12:19

Eu i-am cunoscut pe voluntarii de Rap Foundation. Anul trecut, la Mamaia, faceam plaja dimineata chiar langa un grup numeros de tineri cu handicap mintal si asociat grav, unii in carucioare.
Din vreo 20, doar 2-3 rupeau cateva cuvinte, aveau un grad sever de handicap. Strainii le platisera tabara, la hotel Tomis, in mijlocul Mamaiei, aveau un autocar cu care faceau excursii, mancau la restaurant, iar pe plaja, tot ce le poftea inima. Am intrat in vorba cu ei, era o doamna care nu vorbea decat engleza, am crezut ca e ingrijitoare, ii stergea la gura si le dadea suc cu sticla cu pai, sau cu paharul direct la gura. Nu ii era sila, desi ei aveau chiar si 30 de ani. Am vorbit apoi cu o psiholoaga romanca din grupul lor. Ea mi-a spus ca sunt de la un centru de plasament al DGASPC sect.2 si ca de ani de zile RAP Foundation se ocupa de acesti tineri, ii ingrijesc, ii ajuta, ii plimba si scolesc personalul. Se grabeau sa plece sa se plimbe cu gondola! Cu o zi inainte fusesera la Delfinariu. Care centru de plasament al statului roman se poarta asa cu "beneficiarii" ? I-am vazut 3 zile cat am stat eu, in fiecare zi. Veseli, bine ingrijiti. Asa ca semnez aceasta petitie in deplina cunostinta de cauza. Gabriela S

Raspunsuri


Musafir

#46 Re: dana m

2013-06-14 05:01:50