Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

Alain

#2840 Re: CATRE ALAIN CARE STIE TOT

2013-04-05 05:29

#2826: ALIN NESTIUTORUL - CATRE ALAIN CARE STIE TOT

Am observat ca incerci sa raspunzi cam la tot si la la orice. Esti pedant - acesta este un cuvant bun? sau rau?. Ai ceva in cap,asta e bine nu e rau. Incerci sa ai logica in ce spui,dar de foarte multe ori n-ai.

R: sa zicem ca-mi plac lucrurile clare, oneste - in rest, nimeni nu e perfect - sincer insa incerc ceva constructiv si, desi stiu cam care sunt cei ce scriu pe aici, fac tot posibilul sa fiu obiectiv;

Iti pun urmataorele intrebari:
De ce nu ai iesit in fata si de ce nu ii iei tu locul lui Cernev, ca oricum esti mai bun ca el?

R: ti-am raspuns anterior, adica, stiu ca noi romanii suntem cei mai destepti si ailalti prosti; in cazul in care intrebarea este serios spusa iti spun ca nu am experienta lui Cernev, nici nu am cum sa o am - iti spun sincer ca face foarte bine ce face;


De ce nu ati facut voi rascoala, inainte sa scoata Diculoiu oamenii in strada? si ati facut-o dupa?

R: aici m-ai pierdut, nu stiu la ce te referi;


De ce tii atat de mult la Cernev, care face aceleasi greseli ca Diculoiu, cu ce e Cernev mai bun ca Diculoiu? Vezi sa ai logica in ce spui, te rog.

R: Cernev a avut aceeasi linie pe care o gandeam si eu, e un bun negociator, stie sa puna problema pe linie sindicala, are carisma - Diculoiu este un exponent al nesimtirii pe aceasta platforma, atata vreme cat in loc sa apere interesele angajatilor el a stat in acelasi pat cu Roibu - aici e mult de discutat... las-o asa deocamdata, asteptam dosarele penale


Poti sa ne compui si noua suma de 800 mil euro? Te rugam.

R: esti tendentios, pot sa-ti spun ca totul arata PROST MANAGEMENT oricum ai compune-o

Care este pretul pe care il plateste OLTCHIM la CET pe MW-ul de energie electrica? In cifre.Te rugam.

R: ca sa fii tu multumit iti spun ca nu stiu - are vreo relevanta? conteaza cam tot atat cat conteaza pretul transferului lui Hagi la Galata

Pretul la piliolii vanduti lui Zaremba pentru a plati acea factura de energie? In cifre.Si cat era valoarea facturii de energie. In cifre..te rugam

R: vezi raspunsul de mai sus, inteleg insa unde bati, tu stii insa foarte bine ca, intr-un climat economic ai sanse sa pierzi sau sa castigi - oricum, e redundant ce faci tu aici, dar, na, continuam....

Daca Diculoiu are sindicatul lui,Cernev pe al lui - de ce l-a dat Cernev pe Diculoiu in judecata pentru reprezentativitate, cand el are doar 200 membri? Ce urmareste? Vezi sa ai logica..

R: pot fi si 100 membrii, important este sa fie verticali... urmareste sa i se retraga reprezentativitatea :-)) numai ca, asta nu tine de cati membrii are Victoria....

Mai consideri ca Designro,Mentchim,Protectchim este capusa a OLTCHIM? Vezi sa nu te contrazici.

R: nu stiu exact ce vrei sa spui, consider ca au fost capuse, pentru asta au fost inventate - la acest moment stiu ca s-a cam redus capitolul lucrari.....

Ce consideri ca vrea Diculoiu legat de viitorul Oltchimului? Te rog sa ai logica..

R: eu stiu ca are comanda ferma de la Roibu : FALIMENT; plus ca e aiurea sa mearga Oltchimul cu astia de acum, atata vreme cat cu ailalti a lasat minus 800 mili;

Ce consideri ca vrea Cernev legat de viitorul Oltchimului? Te rog sa ai logica..

R : functionare, in nici un caz nu-l incanta treaba cu disponibilizarile;


Ce consideri ca vrea Bica legat de viitorul Oltchimului? Te rog sa ai logica..

R: nu stiu, nu prea ma intereseaza, stiu insa ca este tot la comanda lui Roibu 100%, deci...

Ce studii au astia de la resurse umane? Ca nu am inteles ce ai vrut sa spui? Ii cunosti?Nu cumva ei fac doar regsitratura acolo-adeverinte,angajari,concedieri etc.? Ai idee in ce consta munca lor? ai impresia ca gandesc ceva sau macar asa iti pare?

R: prefer sa nu intru discut prea mult despre colegi de-ai nostri - pot sa-ti raspund cu o intrebare, stii ce pregatire si cam ce stiinta avea ex directorul Iordache?


Ti se pare normal ca o bucatareasa,nu masterchef, sa ajunga la resurse umane? Ce carte crezi ca stie?

R: la asta nu am raspuns, nu stiu nici ce carte stie - dar, ce treaba are Cernev cu asta?

Ti se pare normal ca Oltchim, care urmeaza sa se privatizeze,sa infiinteze o divizie de achizitii publice, in conditiile in care are 2 (doua) servicii de aprovizionare cu oameni experimentati? Ce trebuie sa achizitioneze? Vreau realism. Te rog. De ce a adus alti oameni noi sau din sectii, sotii de sefi de instalatii, pdmsite etc. Ceilalti din cele doua servicii nu erau buni?

R: e corect ce spui, conditia este ca angajatii cu pricina sa fie de incredere... aici e ceva de discutat, dar , na...

Stii cumva ce trebuie sa faca Biroul Managementul Produselor intr-un combinat care produce numai meterie prima pentru altii?

R: am niste banuieli, nu e treaba mea, deci mai bine iti spun ca NU stiu

Iti multumesc anticipat.
Astept cu nerabdare raspunsurile tale.

 

E okei.

Oameni buni, Oltchim este o societate de stat. NU a lui Roibu. NU a lui diculoiu. NU Cernev. Din nefericire, aceasta societate a fost pusa pe butuci de niste destepti care au considerat ca aici este mosia parintilor lor. La acest moment, noi, muritorii de rand, ne dorim sa mai mearga lucrurile si pentru noi.

Vrem sa avem locuri de munca, platite - daca asta este telul nostru, atunci, de ce trebuie sa ne injuram unii pe altii?

Raspunsuri

revolutia

#2854 Re: Re: CATRE ALAIN CARE STIE TOT

2013-04-05 10:01:25

#2840: Alain - Re: CATRE ALAIN CARE STIE TOT

"Cernev a avut aceeasi linie pe care o gandeam si eu, e un bun negociator, stie sa puna problema pe linie sindicala, are carisma "

daca zici ca are carisma esti chiar tare , ai dat-o cu asta

"Oameni buni, Oltchim este o societate de stat. NU a lui Roibu. NU a lui diculoiu. NU Cernev"