TRANSPARENTA IN DECIZIILE FINANCIARE DIN COLEGIUL PSIHOLOGILOR

Quoted post

Bogdan Ion
Musafir

#2 Avem dreptul la raspunsuri!

2013-03-29 00:11

Astept cu interes raspunsul dlui Mihai Anitei si directorilor platiti din banii nostri la cele solicitate in aceasta petitie. Ca platitori de cotizatii avem cu totii dreptul la aceste raspunsuri.

Raspunsuri

Voinea

#16 Re: Avem dreptul la raspunsuri!

2013-04-04 06:13:50

#2: Bogdan Ion - Avem dreptul la raspunsuri!

Va sustin pentru interesul dvstra. Bravo! Insistati. Nu renuntati!

Indraznesc sa va sustin pentru ca am un baiat, ce in 1996 a fost diagnosticat cu Sindromul Autist si dupa multe demersuri am reusit sa il inscriu la clasa de autisti din cadrul scolii nr 3(parca), Bucuresti. A fost in clasa pentru autisti ce activa candva in incinta Policlinicii Universitare Titan, din Centrul Stationar al Sectiei de Neuropsihiatrie infantila.. clasa la care avea "catedra asigurata", de ani buni, sotia d-lui Mihai Anitei.  Se pretindea a fii Profesoara la copii cu nevoi speciale, DAR era ABUZIVA si AGRESIVA, batandu-i pe copii cu muchia riglei pe crestetul capului, spargandu-le scalpul. Si copilul meu a patit aceste abuzuri si grave agresivitati. A scapat nepedepsita datorita uzului de influenta al sotului ei, Mihai Anitei, profesor universitar la Facultatea de Psihologie. Am facut cateva demersuri pentru a prezenta cazul ei si altor foruri, dar nu a ajuns unde trebuia pentru ca a intervenit "sotul" ei cu numele lui sonor si puterea lui de influenta. Coruptia, bat-o vina!!!

Sotia lui era o incapabila d.p.d.v profesional, nu avea stil profesional si era extrem de agresiva cu copii cu dizabilitati. I-am facut un mare tam-tam pe atunci cand s-a intamplat neplacuta situatie, dar fara succesul scontat, ca il avea ca paravan protectiv pe sotul ei...

Era incadrata permanent, cu un salariu enorm, si care nu muncea mai mult de 2-2.5 ore pe zi, restul de ore pana la 8 h/zi de "activitate profesionala" fiind platite pentru plimbari pe la cumparaturi, band cafele si stand la barfa...

Imi luam copilul de la clasa ei mereu cu crestaturi umflate pe pelea capului, copilul plangand cand trebuia sa il spal pe cap, pentru ca il ustura cand venea in contact cu samponul si cu apa.... Imaginati-va ca nu era doar o simpla iritatie.  Bietul copil, cat suferea fara sa poata spune cuiva ce patea, pentru ca nu putea sa vorbeasca.. Acum, poate ca, sotia d-lui Anitei este pensionara, cu o pensie uriasa din banii publici, acumulata pe fondul agresivitatii ei producatoare de suferinta copiilor ce i-au trecut prin maini si fara sa progreseze educational si asta numai datorita protectivului uz al influentei ce o avea profesorul Anitei. Asadar, reclamatiile mele si ale altora au ramas neauzite pentru ca au fost musamalizate prin uzul de influenta al sotului ei protectiv. CORUPTIA!!!

Dar nu numai aceste fapte au fost abuzuri din partea ambilor... am mai intampinat un obstacol urias din partea lor si prin amenintarile pe care mi le aplicau atat mie cat si studentilor de la Psihologie (unde dl Anitei era si profesor si parca si decan(?)) pe care ii angajam sa imi mediteze baiatul autist. Pentru ca dupa 6 ani de scoala cu "profesoara" Anitei, copilul meu nu a inregistrat absolut nici un progres, am decis sa analizez mult mai profund situatia programei scolare pe care o practica "profesoara" Anitei. Atunci m-am gandit ca daca ii intensific copilului meu programul educational prin meditatii particulare, poate va inregistra un mic progres. Asa am inceput si am tinut secret actul meu de a angaja un meditaror in afara orelor scolare. Am observat ca baiatul a inceput sa inregistreze progrese uriase si toate proveneau din munca cu meditatorii, fapt care m-a determinat sa pun in balanta munca ce o presta "profesoara" Anitei si munca ce o prestau meditatorii... Am indraznit sa ii cer socotela profesoarei Anitei despre cum se poate ca baiatul meu sa nu invete nimic in cei 6 ani de scoala fregventata 5 zile pe saptamana cu ea, fara intreruperi si neinregistrand progrese si de cand am pus meditator baiatului in particular(fapt ce a intrigat-o cand a aflat cand i-am spus asta), dupa cel mult 3 luni de meditatie cu ei, copilul a inceput sa ne recompenseze cu progrese. Faptul ca am decis sa asigur un meditator direct de la facultatea de psihologie, ca sa poata lucra cu baiatul meu in particular, a starnit o rautate si invidie tulburatoare in familia Anitei. Asta pentru ca, prin munca pasionala ce o duceau studentii prodesorului Anitei, eu si toti ceilalti ce asistam la aceste evenimente, putem descoperii si acumula dovezi ca "profesoara" Anitei nu isi face munca pentru care este retribuita cu bani grei, din fondurile publice.  Rezultatul analizei de diferentiere a situatiei constatate a fost : am constatat ca profesoara Anitei NU LUCRA CU COPII IN TIMPUL ORELOR DE LUCRU, LA SCOALA. Asadar dupa doar 3 luni de meditatie cu studentii pasionati de meserie, baiatul meu a progresat uluitor, incepand sa vorbeasca, putin, dar a inceput. Astfel am ajuns la concluzia ca "d-na" Anitei nu aplica copiilor tehnicile invatate in facultate, ci ii maltrata, abuza si agresa, pentru ca ea nu suporta sa fie deranjata din: savurarea cafelelor, pauzelor dese pentru mese suplimentare si lungile convorbiri telefonice ce le purta din clasa de scoala, in prezenta copiilor cu disabilitati pe care ii ignora la infinit... Toate aceste stari de fapt au fost vazute de mine personal,cand aduceam copilul la scoala si stateam si il asteptam pe sala stationarului pana termina orele scolare... Intram de multe ori in clasa sa vad ce face si copilul meu acolo si tot de atate ori profesoara ma dadea afara din clasa ca sa nu o mai derajez pe ea....  Multumita unui noroc de destin, am plecat cu baiatul din RO, inscriindu-l in terapii si scolile din straintate. In numai 1 luna de la inscrierea lui in centrele educationala de aici, baiatul a inceput sa faca progrese uriase, uriase, uluitoare, fapt care m-a facut sa inteleg CLAR care era problema pe care o purtam zilnic pe umerii mei in RO: Cadrele educationale si terapeutice din RO nu isi fac datoria pentru care sunt retribuiti. Merg la punctul de lucru sa semneze condica pentruc are sa isi ridice salariul, dar munca nu si-o presteaza, mizand pe faptul ca un individ cu dizabilitate nu ii va divulga superficialitatea niciodata si asta se intampla pentru ca nimeni nu supravegheaza, fara complicitate, cu cata constinciozitate profesionistii isi faca meseria. NUIn RO nu exista constinciozitate.  Acum, fiul meu, baiatul acela criticat de "profa" Anitei, "ca este un idiot, acum vorbeste si intelege 3 limbi straine, lucreaza si navigheaza pe iPad, iPod touch ultimele generatii, manipuleaza aparate de fotografiat electronice, foloseste celularul android si ii MULTUMESC lui DUMNEZEU ca am scapat de faimosii ANITEI, care tin pe loc emanciparea educatiei si profesionalismului Romanesc.   Eu l-as inlatura. Nu ii mai tineti in functii, ca inghit bani grei fara folosul celor care ii hranesc! Acestora le trebuie taiata si pensia, la cate suferinta dubla au creat.