TRANSPARENTA IN DECIZIILE FINANCIARE DIN COLEGIUL PSIHOLOGILOR


Musafir

#1

2013-03-28 23:21

Nu putem trece mai departe daca nu lamurim trecutul. Avem dreptul sa stim.
Bogdan Ion
Musafir

#2 Avem dreptul la raspunsuri!

2013-03-29 00:11

Astept cu interes raspunsul dlui Mihai Anitei si directorilor platiti din banii nostri la cele solicitate in aceasta petitie. Ca platitori de cotizatii avem cu totii dreptul la aceste raspunsuri.


Musafir

#3

2013-03-29 10:17

Sunt deacord sa existe transparenta in deciziile financiare din Colegiul Psihologilor.

Musafir

#4

2013-03-29 13:58

Aici sunt banii dumneavoastra...

Musafir

#5

2013-03-29 14:08

Sa finalizam ce-am inceput in primavara lui 2012! Adica sa aducem la normalitate comunitatea larga a psihologilor din Romania condusi abuziv,discretionar si in total dezacord cu dorintele si posibilitatile de afirmare profesionala intr-o societate democratica.

Musafir

#6

2013-03-30 10:59

era si timpul! as dori BVC si anterior anului 2009 al uneia dintre cele mai opace si non-democratice organizatii profesionale. Cf legii, auditul financiar elaborat de o entitate independenta ar fi trebuit sa stea in fata Consiliului anual. Suntem lipsiti de asemenea de comisia de cenzori prezenta in alte asociatii profesionale cara ar fi putut impiedica starea de fapt. prin modificarea HG 355 cu HG 1169, neintroducerea in cadrul contractului cadru cu CNAS a serviciilor psihologice si aplicarea Ord MTI 769 s-a dovedit si cea mai ineficienta organizatie profesionala in ce priveste reprezentarea si apararea drepturilor breslei.

Musafir

#7

2013-04-01 04:37

Foarte interesant de stiut, ca idee, daca vom sti vreodata care este situatia reala a banilor pe care i-am platit pana acum CPR-ului.

Musafir

#8 Re:

2013-04-01 10:38

#7: -

Cu siguranta, mai devreme sau mai tarziu se vor afla toate!

Nu ar fi fost necesara o astfel de interventie in sustinerea demersului Comisiei de Deontologie si disciplina, daca s-ar fi aplicat prevederile legale de transparenta si de administrare fiscala a Colegiului!

Aceasta Petitie este un manifest pentru intrarea in normalitate!


Musafir

#9

2013-04-02 09:18

Sustin transparenta in orice demers intreprins de Colegiul Psihologilor din Romania. Imi doresc, ca forurile de conducere (Consiliul Colegiului, Comitetul Director, etc..) sa prezinte in cadrul Conventiei Nationale un raport de activitate al ultimilor 4 ani.
auditul

#10 Rasfat pe banii psihologilor

2013-04-03 05:50

Am facut un "audit" la cpr si am connstatat urmatoarele:
Pt angajatii cpr sunt fara limita:
- convorbirile telefonice pe abonament platit de cpr
- au semnat contracte de prestari servicii cu diverse firme fara limita de suma si de atributii, acolo oricine poate face orice
- s-au deschis linii de credit la reif brancoveanu ca sa se cheltuiasca fara limita caci din cotizatiile psihologilor se va achita creditul plus dobanzile aferente
- sunt bugetate cheltuieli de protocol fara limita de suma
- s-a stabilit un buget de aproximativ 500 mii de eeuro pt achizitionarea unui teren de 450 m2 iar in realitate, cu aceeasi suma s-a achizionat doar 302 m2,,,auditul nu stie unde s-au dus diferenta de aproximativ 200 mii euro,,,
- vor mai prezenta si alte aspecte

Musafir

#11 Re: Rasfat pe banii psihologilor

2013-04-03 10:52

#10: auditul - Rasfat pe banii psihologilor

Noi abia reusim sa platim cotizatiile, supervizarea, cursurile de formare, iar la ei toate sunt "fara limita"? Oare chiar nu au constiinta acesti oameni?


Musafir

#12

2013-04-03 14:56

"Dreptate pina la capat"!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-04-03 15:46


Ion Duvac

#14 Re: Rasfat pe banii psihologilor

2013-04-03 15:53

#10: auditul - Rasfat pe banii psihologilor

De la NASU mare, fara numar!

Vom sti ADEVARUL, daca si numai DACA:

- vor pleca de la conducere Mihai Anitei, Laurentiu Stefan si Mihai Urluianu

- ajunge Presedinte o persoana care are experienta manageriala la nivel strategic, care stie ce si unde sa caute

- ajunge Presedinte o persoana care stie si cum, dar mai ales, care are strategia de adecvata pentru redarea rapida a demnitatii profesiei de psiholog!


Musafir

#15 Re: Re: Rasfat pe banii psihologilor

2013-04-04 05:29

#14: Ion Duvac - Re: Rasfat pe banii psihologilor

Ehe.....multe vrem noi,dar interesele lor sunt mai presus de ale noatre.....

Voinea

#16 Re: Avem dreptul la raspunsuri!

2013-04-04 06:13

#2: Bogdan Ion - Avem dreptul la raspunsuri!

Va sustin pentru interesul dvstra. Bravo! Insistati. Nu renuntati!

Indraznesc sa va sustin pentru ca am un baiat, ce in 1996 a fost diagnosticat cu Sindromul Autist si dupa multe demersuri am reusit sa il inscriu la clasa de autisti din cadrul scolii nr 3(parca), Bucuresti. A fost in clasa pentru autisti ce activa candva in incinta Policlinicii Universitare Titan, din Centrul Stationar al Sectiei de Neuropsihiatrie infantila.. clasa la care avea "catedra asigurata", de ani buni, sotia d-lui Mihai Anitei.  Se pretindea a fii Profesoara la copii cu nevoi speciale, DAR era ABUZIVA si AGRESIVA, batandu-i pe copii cu muchia riglei pe crestetul capului, spargandu-le scalpul. Si copilul meu a patit aceste abuzuri si grave agresivitati. A scapat nepedepsita datorita uzului de influenta al sotului ei, Mihai Anitei, profesor universitar la Facultatea de Psihologie. Am facut cateva demersuri pentru a prezenta cazul ei si altor foruri, dar nu a ajuns unde trebuia pentru ca a intervenit "sotul" ei cu numele lui sonor si puterea lui de influenta. Coruptia, bat-o vina!!!

Sotia lui era o incapabila d.p.d.v profesional, nu avea stil profesional si era extrem de agresiva cu copii cu dizabilitati. I-am facut un mare tam-tam pe atunci cand s-a intamplat neplacuta situatie, dar fara succesul scontat, ca il avea ca paravan protectiv pe sotul ei...

Era incadrata permanent, cu un salariu enorm, si care nu muncea mai mult de 2-2.5 ore pe zi, restul de ore pana la 8 h/zi de "activitate profesionala" fiind platite pentru plimbari pe la cumparaturi, band cafele si stand la barfa...

Imi luam copilul de la clasa ei mereu cu crestaturi umflate pe pelea capului, copilul plangand cand trebuia sa il spal pe cap, pentru ca il ustura cand venea in contact cu samponul si cu apa.... Imaginati-va ca nu era doar o simpla iritatie.  Bietul copil, cat suferea fara sa poata spune cuiva ce patea, pentru ca nu putea sa vorbeasca.. Acum, poate ca, sotia d-lui Anitei este pensionara, cu o pensie uriasa din banii publici, acumulata pe fondul agresivitatii ei producatoare de suferinta copiilor ce i-au trecut prin maini si fara sa progreseze educational si asta numai datorita protectivului uz al influentei ce o avea profesorul Anitei. Asadar, reclamatiile mele si ale altora au ramas neauzite pentru ca au fost musamalizate prin uzul de influenta al sotului ei protectiv. CORUPTIA!!!

Dar nu numai aceste fapte au fost abuzuri din partea ambilor... am mai intampinat un obstacol urias din partea lor si prin amenintarile pe care mi le aplicau atat mie cat si studentilor de la Psihologie (unde dl Anitei era si profesor si parca si decan(?)) pe care ii angajam sa imi mediteze baiatul autist. Pentru ca dupa 6 ani de scoala cu "profesoara" Anitei, copilul meu nu a inregistrat absolut nici un progres, am decis sa analizez mult mai profund situatia programei scolare pe care o practica "profesoara" Anitei. Atunci m-am gandit ca daca ii intensific copilului meu programul educational prin meditatii particulare, poate va inregistra un mic progres. Asa am inceput si am tinut secret actul meu de a angaja un meditaror in afara orelor scolare. Am observat ca baiatul a inceput sa inregistreze progrese uriase si toate proveneau din munca cu meditatorii, fapt care m-a determinat sa pun in balanta munca ce o presta "profesoara" Anitei si munca ce o prestau meditatorii... Am indraznit sa ii cer socotela profesoarei Anitei despre cum se poate ca baiatul meu sa nu invete nimic in cei 6 ani de scoala fregventata 5 zile pe saptamana cu ea, fara intreruperi si neinregistrand progrese si de cand am pus meditator baiatului in particular(fapt ce a intrigat-o cand a aflat cand i-am spus asta), dupa cel mult 3 luni de meditatie cu ei, copilul a inceput sa ne recompenseze cu progrese. Faptul ca am decis sa asigur un meditator direct de la facultatea de psihologie, ca sa poata lucra cu baiatul meu in particular, a starnit o rautate si invidie tulburatoare in familia Anitei. Asta pentru ca, prin munca pasionala ce o duceau studentii prodesorului Anitei, eu si toti ceilalti ce asistam la aceste evenimente, putem descoperii si acumula dovezi ca "profesoara" Anitei nu isi face munca pentru care este retribuita cu bani grei, din fondurile publice.  Rezultatul analizei de diferentiere a situatiei constatate a fost : am constatat ca profesoara Anitei NU LUCRA CU COPII IN TIMPUL ORELOR DE LUCRU, LA SCOALA. Asadar dupa doar 3 luni de meditatie cu studentii pasionati de meserie, baiatul meu a progresat uluitor, incepand sa vorbeasca, putin, dar a inceput. Astfel am ajuns la concluzia ca "d-na" Anitei nu aplica copiilor tehnicile invatate in facultate, ci ii maltrata, abuza si agresa, pentru ca ea nu suporta sa fie deranjata din: savurarea cafelelor, pauzelor dese pentru mese suplimentare si lungile convorbiri telefonice ce le purta din clasa de scoala, in prezenta copiilor cu disabilitati pe care ii ignora la infinit... Toate aceste stari de fapt au fost vazute de mine personal,cand aduceam copilul la scoala si stateam si il asteptam pe sala stationarului pana termina orele scolare... Intram de multe ori in clasa sa vad ce face si copilul meu acolo si tot de atate ori profesoara ma dadea afara din clasa ca sa nu o mai derajez pe ea....  Multumita unui noroc de destin, am plecat cu baiatul din RO, inscriindu-l in terapii si scolile din straintate. In numai 1 luna de la inscrierea lui in centrele educationala de aici, baiatul a inceput sa faca progrese uriase, uriase, uluitoare, fapt care m-a facut sa inteleg CLAR care era problema pe care o purtam zilnic pe umerii mei in RO: Cadrele educationale si terapeutice din RO nu isi fac datoria pentru care sunt retribuiti. Merg la punctul de lucru sa semneze condica pentruc are sa isi ridice salariul, dar munca nu si-o presteaza, mizand pe faptul ca un individ cu dizabilitate nu ii va divulga superficialitatea niciodata si asta se intampla pentru ca nimeni nu supravegheaza, fara complicitate, cu cata constinciozitate profesionistii isi faca meseria. NUIn RO nu exista constinciozitate.  Acum, fiul meu, baiatul acela criticat de "profa" Anitei, "ca este un idiot, acum vorbeste si intelege 3 limbi straine, lucreaza si navigheaza pe iPad, iPod touch ultimele generatii, manipuleaza aparate de fotografiat electronice, foloseste celularul android si ii MULTUMESC lui DUMNEZEU ca am scapat de faimosii ANITEI, care tin pe loc emanciparea educatiei si profesionalismului Romanesc.   Eu l-as inlatura. Nu ii mai tineti in functii, ca inghit bani grei fara folosul celor care ii hranesc! Acestora le trebuie taiata si pensia, la cate suferinta dubla au creat.

 

 


Musafir

#17

2013-04-04 06:43

Transparenta =CORECTITUDINE
psi. Gogorita

#18 Cu ce anume ajuta aceasta petitie cabinetele psihologice sau psihologii ?

2013-04-04 09:45

Buna ziua, atat celor care au postat aici cat si tuturor colegilor psihologi !
Nu am sa reusesc niciodata sa inteleg ceva ! Daca se afiseaza bugetul CPR sa inteleg ca va exista o rubrca in care acel buget va fi distribuit in mod echivoc la cabinetele individuale ? Atunci asi intelege aceasta initiativa, am avea de unde sa ne platim facturile. Dar, pentru un candidat la Presidentia CPR, sau doi, care promoveaza ceva care nu ne poate ajuta in niciun fel ci ne face partasi la o cacealma, scuzati va rog dar nu inteleg motivul semnarii acestei petitii. O initiativa de petite pentru drepturile noastre, pentru contractul cu CAS , pentru Certificatele de agreere de la MT care a saltat toate certificatele din tara, ar trebui sa ne faca sa fim solidari, nu genul asta de provocari. Afisati pe seit ce s-a adunat, ca sa vedem de ce beneficiem noi. Toate demersurile initiate pentru si in aceata profesie nu si-au gasit finalitate. Isi va gasi acum, m-asi imbata de bucurie, zau !
psi. Gogorita

#19 Re: Cu ce anume ajuta aceasta petitie cabinetele psihologice sau psihologii ?

2013-04-04 10:29

#18: psi. Gogorita - Cu ce anume ajuta aceasta petitie cabinetele psihologice sau psihologii ?

Buna sa-ti fie si tie, ziua si directia colega!

Ma tot intreb in ce univers paralel traiesti.De economie de piata ,de piata libera,de profesie liberala,de talentul de a imbina afacerea (forma de exercitare a profesiei) cu profesia,etc,etc...si nu in ultimul rand,de capacitatea si curajul de a deschide,promova si dezvolta o afacere de acest gen,ai auzit? CPR-ul ar trebui sa fie ,in aceste conditii  ,entitatea care vegheaza la respectarea legii si promovarea intereselor noastre ca platitori de cotizatii si taxe ,indreptatiti sa aflam ce se face cu banii nostri,printre alte "beneficii" pe care le gasim enumerate in lege dar care au fost incalcate sau ignorate.Casa de Ajutor Reciproc ,asta vrei? Dar nu te obliga nimeni sa-ti deschizi cabinet daca nu-ti evaluezi corect sansele!Si nu te obliga nimeni sa fii partas la ceea ce numesti "cacealma " cu impardonabila usurinta.Ramai scepticul de serviciu  cu sugestii rizibile si lasa-ne sau ,cum bine zici,imbata-te! Oricum,omul bea fie de bucurie ,fie de suparare.Alegerea ne apartine!

psih > Gogorita

#20 Re: Re: Cu ce anume ajuta aceasta petitie cabinetele psihologice sau psihologii ?

2013-04-04 11:13

#19: psi. Gogorita - Re: Cu ce anume ajuta aceasta petitie cabinetele psihologice sau psihologii ?

Stimate omule. Nu stiu de unde ai ajuns la concluzia ca mie nu-mi merge la cabinet sau ca nu stiu sa-mi fac meseria. Ma descurc foarte bine in conditiile de astazi. Sau ca nu a-si avea coloana vertebrala, te inseli iar ! Iti cunosc stilul abordat si sincer iti spun ca-l dezaprob. Ati facut parte din aceasta entitate multi ani fara nici o rezonanta, decizii date fara finalitate, etc. Cand ma imbat si de ce este problema mea, dar prefer sa o fac cu o bere spre exemplu, nu cu ............ promisiuni !  Eu am auzit de multe in viata mea, inclusiv de educatie si bun simt ! Si nu te mai intreba in ce univers traiesc !

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-04-07 19:04


PSIH17

#22 HAIDETI SA FACEM CEVA PENTRU PSIHOLOGI !!!!!!!!!!!!!

2013-04-07 19:09

Stimati colegi,
Toata lumea are dreptate. Trebuie mai multa transparenta, dar mai trebuie si actiune in vederea promovarii psihologiei. Nu vreau sa arunc cu noroi in nimeni, dar cei care blameaza pe unul si pe altul ce au facut pentru psihologie? In afara de cursuri de formare platite din banii nostrii ce altceva au facut cei care doresc votul dumneavoastra acum? Iata ce fac eu concret: in calitate de psiholog principal si consilier parlamentar al unui senator am elaborat 2 intrebari adresate Ministrului Sanatatii si Ministrului Muncii una pe tema modificarii 355/2007 in sensul ca toti angajatii sa fie evaluati psihologic la 6 luni, cealalta vizand decontarea serviciilor psihologice de catre CASS. Dupa primirea raspunsurilor la cele 2 intrebari ( raspunsuri pe care le voi aduce la cunostinta colegilor din CPR ), daca acestea vor fi negative vom incerca amendarea actelor normative prin initiativa parlamentara... Iata ceva concret, ceva la care s-a gandit si actuala conducere a CPR deoarece a postat pe site asa cum stim doua demersuri in acest sens ramase fara raspuns din pacate. Haideti sa fim uniti si sa facem ceva pentru psihologie si psihologi. Cu stima si consideratie, psih. pr. Adrian Sandu - Secretar Filiala Valcea CPR ( candidat pentru un mandat de membru in Comisia de Psihologia muncii ).

Musafir

#23

2013-04-08 08:49

Sper ca acest Colegiu sa se curete la toate nivelele sale de securisti. Voi reveni cu plata taxei doar in clipa cand voi auzi ca oamenii obtin acreditarile pe merit, si nicidecum pe faptul ca sunt sotii de securisti redutabili asa cum este un caz din Ialomita, care are si master in jungiana fara sa stie macar ce inseamna arhetip sau umbra. A fost o reala dezamagire cand am vazut ca prof. Mihaela Minulescu a acordat diploma de master unui asemenea om total nepregatit.
Colegiul nu ofera nimic in plus psihologilor in afara obligatiei de a scoate bani din buzunar pentru formari si taxe.
Am citit cerinta de realegere a prof. Anitei, am constat cu mult umor ca l-a intrecut pe primarul din Fetesti- Ialomita care, dupa 4 ani de mandat, cerea sa fie reales motivand ca a oficializat un anumit numar de casatorii. Deplorabil, dar acesta este sistemul de valori al tarisoarei noastre dragi.

Musafir

#24

2013-04-08 15:23

Poate chiar se poate...

Musafir

#25

2013-04-08 17:30

Am refuzat sa mai platesc taxa catre colegiu tocmai pentru ca niciodata nu ni s-a spus unde merg acesti bani (foarte multi raportati la cat castiga un psiholog). Pentru mine este un efort mare sa rup de undeva 250 lei. Inca de la inceput mi s-a parut nejustificata o asa taxa mare doar pentu simplul fapt ca "ne da voie " sa ne facem meseria pentru care am invatat am muncit am investit bani si nimic altceva...nici macar niste raspunsuri banale la mailurile pe care le-am trimis catre colegiu in legatura cu diferite probleme pe care le-am intampinat. Nu s-a deranjat nimeni sa-mi dea vreun raspuns. Colegiul nu ne-a ajutat vreodata cu ceva...noi doar cotizam. Sunt de acord sa existe colegiu, sa platim o taxa decenta si sa stim ce se intampla cu banii nostri sau macar de ce ii platim anual. Cand voi fi convinsa ca nu e doar o afacere pe seama haosului din acest domeniu voi plati taxe.