Protest la atacurile contra scriitorilor


Musafir

/ #41

2013-02-19 11:23

Comentariul scriitoarei Florentina Florescu

Zice că este filosof, poate să-l fi citit.Eu nu l-am citit pe omul-autor al ofenselor, al limbajului ce-mi aminteşte de o anume foaie a unui anumit autor, care îşi făcea glorie din aşa mod de adresare.Pe unii dintre scriitorii de acum şi dinainte, aparţinători altor timpuri, altor vremi, i-am citit cu bucurie, cu interes, cu respect.Mi-au plăcut sau nu cărţile lor, le-am admirat, le-am forfecat, dar niciodată, pentru nimic în lume nu mi-aş fi îngăduit să-i ofensez prin cuvânt spus sau scris.Cine ştie de ce ţine atitudinea mea...Poate dintr-o iubire frăţească, din ştiutul trudei, din biblioteci sau de la masa de scris, din respect pentru paginile citite, pentru cele scrise, pentru nopţi de gândire şi răbdări, pentru renunţări, pentru umilinţe, pentru demnitate, pentru asumarea unor situaţii, a unor destine.Sunt solidară cu semnatarii petiţiei într-un efort de stopare a lipsei de bună cuviinţă, de respect, de responsabilitate.Şi nu cred , nu vreau să cred că un om de condei, un adevărat slujitor al acestuia, un individ ce se vrea la conducerea unei reviste literare se poate afişa în acest fel.Sau poate aşa vor fi fiind managerii şi nu ştiu eu.Ceea ce ştiu sigur însă, este că nu are legătură nici cu scrisul, nici cu cititul şi nici cu educaţiunea.Nădăjduiesc că acţiunea mizerabilă de ofensare a scriitorilor (nu zic cum îi numeşte) a acestui M.Armand să nu slujească, doamne fereşte, altor interese care n-au nici valoarea, nici trăinicia cărţilor şi nici ale autorilor acestora, scriitorii.Şi atunci lipsa de citit, de informaţie, de educaţie, de lacune în exprimarea civilizată se pot ierta.Ceri scuze şi speri să fie acceptate, dar implicaţiile de cine ştie ce fel cu amestecarea în breasla scriitorilor a tot felul de tenebre, mi se pare mai mult decât periculoasă prin urâţenia acţiunii.

Florentina Florescu

februarie, 2013 Cluj- Napoca