Interesul public mai presus de gustul publicului

Dragos

/ #145 lucrurile sunt mult mai grave de atat

2013-02-06 22:27

Privind la ultimii 23 de ani, vedem cum societatea romaneasca se degradeaza dramatic in fiecare zi. Am ajuns sa ma bucur ca de reintalnirea cu un prieten vechi cand aud pe cineva vorbind corect. Am brusc sentimentul ca fac parte dintr-un cerc al unei specii tot mai rare. Am ajuns sa felicit persoane care posteaza diverse in mediul virtual, doar pentru simplul fapt ca au scris totul corect romaneste. Ne scufundam. Iar pentru asta cred ca exista trei vinovati principali: sistemul de educatie, televizorul si ignoranta noastra a tuturor. Educatia de azi a ajuns atat de jos incat ametesc cand privesc, cu mila, la ea. Iar televiorul pune frumos bomboana pe o coliva deja acrita. In goana dupa audienta de care depind contractele de publicitate, televiziunea de azi a ridicat, prin comparatie, prostitutia la nivel de virtute. Si totul uitand, in cursa lipsita de orice etica si morala, de efectul pe care televizorul il are, ca vrem sau nu, asupra noastra a tuturor si in special a copiilor si tinerilor.