Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Antentie

/ #149 Sindicalisti

2012-09-25 15:48

In momentul de fata angajatii Oltchim nu au reprezentare in relatia cu patronatul.Pe o parte acest Comitet de criza nu este constituit juridic in nici un fel, fiecare membru isi da cu parerea si isi exprima frustrarile mai mult sau mai putin personale in spatiul public, neavand nici o idee in cea ce priveste legislatia muncii si a conflictelor de munca, exprima puncte de vedere diferite, acest lucru facand numai rau companiei. Pe de alta parte liderul oficial de sindicat dl Diculoiu, refuza sa demisioneze afirmand ca inca este sustinut de oameni, dar neavand curajul sa apara intre acestia si sa ii intrebe personal daca mai are sustinere sau nu.
Din aceste cauze, din faptul ca noi angajatii nu am avut un punct de vedere comun si un pachet clar de solicitari ( fiecare a spus ce il doare ) am ajuns in situatia ca doi ministri sa vina la Ramnicu Valcea si sa nu ne spuna nimic, ca termenele si protocoalele convenite sa nu se respecte, ca in acest moment salariile pe lunile august si septembrie sa nu fie platite si cel mai grav combinatul sa fie inca oprit.
Domnilor sindicalisti daca acest combinat va muri, acest lucru se va intampla in mare masura din vina nostra.
Nu am stiut ce sa cerem si ce sa intrebam , fiind cu apa la gat noi am cerut ministrului demiterea lui Diculoiu cand aceasta era o problema interna, am strigat ca directori sunt hoti fara a avea dovezi concrete in acest sens substituindu-ne institutiilor statului care trebuie sa verifice problemele Oltchimului si cei vinovati de situatia actuala sa raspunda, oricine ar fi ei.
Am ajuns ca la televiziune sub presiunea momentului si din dorinta de a spune totusi ceva, sa facem afirmatii din auzite, care iarasi nu ne dam seama ca fac mai mult rau companiei, dand impresia ca aici era o debandada totala, si stim cu toti ca nu a fost asa.
Ce imagine credeti ca avem in momentul de fata, imagine la care am contribuit si noi si guvernul, in randul partenerilor nostri externi, dupa o privatizare demna de revistele tabloide, cu niste guvernanti care paseaza problema la guvernele anterioare si care au gasit un singur vinovat pentru situatia actuala, dl Roibu, pe care de 21 de ani au avut toate parghile sa il schimbe daca a fost asa de ineficient, sa nu uitam ca atunci cand PCC a cerut in AGA schimbarea managementului, actionarul majoritar a refuzat, si pana la urma acest om a DEMISIONAT nu a fost DEMIS.
Ar trebui sa ne intrebam de ce combinatul a fost oprit inainte de privatizare, de ce in caietul de sarcini nu a fost ceruta si o scrisoare de bonitate nu numai una de garantie bancara, de ce inantea expirari termenului de 10 zile pentru inceheirea contractului de privatizare primul ministru spune ca privatizarea este ratata, daca stiau ca ofertantul nu are banii de ce au lasat circul sa continue, nu cumva au dorit eliminarea unui posibil adversar politic folosindu-se de Oltchim.
Pacat de situatia in care am ajuns.