Petiție în atenția lui Crin Antonescu

Florica

/ #802 Fantoma

2012-08-01 23:14

Fostul Presedinte Iliescu, marea dezamagire a celor din generatia care eram tineri inca, in 1989, nu se astampara si intervine iar si iar, in viata politica. Domnia sa uita ca in 1990 a inselat poporul caruia ii promisese o viata total diferita fata de cea traita sub jugul comunist. Pana in 1989 sperantele noastre se indreptau catre acest individ lipsit de scrupule (sau poate ... idiot?) care a imbogatit odraslele nomenklaturii comuniste, i-a promovat in viata politica si le-a defrisat terenul pentru a se imbogati. Iliescu a ramas (chipurile!) sarac. Cineva din Oltenita mi-a spus ca nu l-a interesat sa sprijine comunitatea sa. Ce sa te mai mire ca il durea direct in pix de soarta tarii (tot ce e posibil ca-l tenta sa se vada doar pe el la televiziunea publica). Mai mult, langa el au imputit spatiul media o serie intreaga de personaje grotesti, care nu faceau altceva decat sa-l aduleze. Acum, comunistul batran, vine sa otraveasca viata si viitorul copiilor si nepotilor mei. Nu pot decat sa-i transmit, ca fost membru de partid, ca nu a declarat niciodata unde este averea Partidului Comunist Roman! Unde este Ioane averea PCR? Oare cine a fost Trezorierul PCR? Credeti ca va raspunde acest mosneag agitat? Nu pot sa-l rog absolut nimic. Pentru ca acest comunist invechit si prafuit nu face altceva decat sa-mi provoace scarba, o imensa scarba, o imensa deznadejde cand vad ca moartea alege suflete tinere ...