Domnule Preşedinte Jose Manuel Durao Barroso

Un votant plictisit

/ #39 Un votant plictisit.

2012-07-23 13:07

Cat de manipulabili sunt romanii. Azi, despartiti in 3 tabere- probasisti, antibasisti si impartiali apatici-nu mai au ochi sa vada ca, indiferent de cine este la putere, din tarisoara asta va ramane doar numele, asta datorita faptului ca adevarata lupta se duce intre cei dinafara, ahtiati dupa resursele Romaniei. Cred ca de fapt asta este globalismul: accesul liber al companiilor puternice la resursele tarilor care inainte se protejau prin armata, granite, legi si tratate internationale. Ca o parere personala, cred ca azi, la noi, cei care sunt la putere sau cei care doresc puterea sunt (mai mult sau mai putin constient) marionetele lor. Spre exemplu actualul presedinte face lobby pentru o companie canadiana, dorind instrainarea aurului romanesc. Partidul oponent, PSD-ul, prin reprezentantii sai, dadea acum cativa ani aurul negru- petrolul- unei companii straine, pe motiv ca era gaura neagra in buget!!! Ce povara a fost pentru economia romaneasca se vede: valoarea companiei austriece care a preluat compania romaneasca a crescut cu peste 4 miliarde, la 2 ani dupa preluare. Surprinde pe cineva??? Dar faptul ca flota romaneasca aduce bine-merci venituri altora, "ruginaturile" circuland de multi ani, sanatoase, sub pavilioane straine? Eheeei, si cate alte "ruginaturi" si "gauri negre"! De data recenta, drama Institutului "Cantacuzino". Ca urmare, romanasul va plati vaccinuri si cine stie ce alte produse medicale mai scumpe, companiilor farmaceutice straine, ca doar e piata libera!Imi amintesc de gaura din steag din zilele revolutiei si cred ca de pe atunci ne-a fost destinat ceea ce traim azi. Iar azi vad ca, indiferent cui ii platim bir, tot ne ustura pielea. In sila mea vis-a-vis de sforaiturile discursurilor politice, de reprezentantii care se bat cu pumnul in piept ca fac si dreg, pun mana pe Biblie si "se jura ca nu fura", imi spun ca asta si meritam: nu suntem in stare sa vedem padurea din cauza copacilor, nu ne unim, nu aratam ca avem coloana vertebrala. Pentru cei care se tem de comunistii de rusi: periculosi sau mai putin periculosi decat celelalta forte opozante lor, nu cred ca este corect sa-i numim "comunisti", sunt capitalisti pur-sange.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...