Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Szilárd

/ #5043 Re: Sindromul ”casa de copii”

2012-04-11 23:36

#5040: Paul - Sindromul ”casa de copii”

Stimate Paul, nu crezi ca exagerezi cind spui ca noi ungurii ardeleni avem atitea drepturi ''cum nu mai are nici o minoritate nicaieri in lume''? Pentru a afirma asa ceva ar insemna ca ai umblat peste tot in lume si ai informatii precise ! Iti garantez ca exista cel putin in Europa comunitati etnice cu mai multe drepturi, si indraznesc sa afirm asta pentru ca am vazut eu cazuri. Si pina la urma de ce e o problema ca avem drepturi, eu zic ca e absolut normal! Nu inteleg de ce te bagi in calcule istorice - cine a platit mai mult dupa razboi ? E la ''mintea cocosului'' ca totdeauna invinsul plateste mai mult. Legat de primul tau aliniat cu achitarea indatoririlor catre stat, la acest capitol sint linistit pentru ca nu numai anumite impresii, care pot fi subiective, dar sint si statistici care arata ca noi ungurii sintem in general mai constiiciosi cind e vorba de achitare de impozite, taxe etc. Si crede-ma, nu e un repros ci o constatare. Ma bucura faptul ca si tu sprijini cauza Tinutului Secuiesc, mentionez doar ca nu trebuie sa-ti faci griji, locuitorii acestui tinut sint oameni descurcareti si muncitori. Eu indraznesc sa cred, ba mai mult, sint sigur ca Budapesta ''va sari sa-i asiste'' si ma bazez pe faptul ca si actualmente Budapesta ne ajuta enorm, in special financiar( facultati infiintate integral din banii Budapestei, ajutor banesc anual pentru ce care-si inscriu copii la scoala sau gradinita de limba maghiara, dubla cetatenie, etc, etc, etc..  In rest... tot respectul!