APEL CĂTRE NAŢIUNE: Forţaţi societatea civilă să se organizeze!

nicudrag
Musafir

/ #1 SA INVATAM DE LA JAPONEZI SI COREENII DE SUD!

2012-02-19 18:59

Acest apel este o INITIATIVA deosebit de oportuna, utila si necesara.

Eu am invatat de la japonezi si coreenii de sud ca tarile lor s-au putut dezvolta atat de mult si repede datorita in principal nivelului ridicat al RESPONSABILITATII SOCIALE a locuitorilor lor. Practic aceasta inseamna ca:

1.Pentru fiecare cetatean, interesele PERSONALE sunt pe ultimul plan, dupa interesele de ECHIPA (nu de GASCA ca la altii!) si interesele NATIONALE care sunt intotdeauna pe primul plan! Scopul initiativei dlui prof.Colceag este de evident INTERES NATIONAL..

2.Intre VORBELE si FAPTELE unei persoane trebuie sa existe o evidenta CORELARE, fara de care aceasta este considerata de ceilalti ca fiind IRESPONSABILA SOCIAL si este marginalizata...

3.Fiecare individ isi evalueaza continuu propriile performante pentru a le compara cu cele stabilite in prealabil si a stabili eventuale masuri corective (de exemplu, ei isi masoara EFICACITATEA si EFICIENTA comunicarii, actionand pentru cresterea acestor performante)...

DE CE SA NU INVATAM DE LA CEI CARE NE POT FI EXEMPLE, RENUNTAND LA BASCALIE, SUPERFICIALITATE, INVIDIE URĂ SI ALTE OBICEIURI PROASTE, MAI VECHI SI MAI NOI???

In definitiv, putem ramane in istorie prin CEEA CE FACEM PENTRU TARA SI PENTRU ALTII - deci prin RESPONSABILITATE SOCIALA - si nu prin averile acumulate, dispret, ură, etc... - deci prin IRESPONSABILITATE SOCIALA ..

Daca scoala noastra nu ne educa (inca?) in acest scop, am putea profita de experientele educationale exemplare ale altor state...

A BON ENTENDEUR SALUT!