REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT

Socrate cel Tanar

/ #263 Monarhia salveaza Romania!

2012-02-06 09:00

Sunt monarhist de cand ma stiu.
Nu iratioanal si taliban - desi accept implicatiile metafizice si divine ale insemnelor monarhice de autoritate si ale calauzirii prin acestea.
Cei ce spun ca Regele e prea in varsta, nu inteleg nimic sai imprastie interesat dihonie. Monarhia ni inseamna o persoana, respectiv persoana Regelui Mihai (un Sfant!), ci implica o Casa Regala, o Dinastie...
Monargia este imperios necesara intr-un loc si intr-o epoca a decaderii valorilor si principiilor, a unui plebeianism smecheresc generalizat, a crizei in educatie si in familie, cand e mare nevoie de modele si de o pedagogie sociala prin modele. Desigur, exista si alte modele, dar discreditarea lor cotidiana e preocuparea si opera de capatai a plebeianismului smecheresc balcano-dambovitean. Monarhia ar pune metereze acestor modele si ar opri agresiunea asupra lor a plebei imbolnavite de stangism, de revolutie, de voluntarism. Imbolnavite de neghiobie, in fond, pentru ca asa se cheama convingerea prostului, analfabetului, ignorantului, slugoiului, neputinciosului ca el poate duce lumea spre bine, ca el poate conduce omenirea, ca solutia propusa de el poate fi vreodata mai buna decat a stiutorului, inzestratului, profesionistului, scolitului... Nu vreau sa spun, Doamne fereste, ca cel numit plebe nu trebuie sa aiba dreptul la a-si castiga, onest, locul cel mai bun in lume, dimpotriva. Dar nu in capul treburilor publice. Imi pare rau ca e asa, dar fratele meu mai pregatit, mai inzestrat, mai priceput sta, socialmente, deasupra mea - iar eu il admir, il laud, il recunosc, ii consult, il ascult...