REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția REFERENDUM NATIONAL PT. TRANSFORMAREA ROMANIEI IN REGAT


Musafir

#251

2012-02-04 10:15

Traiasca Majestatea Sa Regele!

Musafir

#252

2012-02-04 10:37

cred ca este ultima si singura noastra sansa!!Trebuie sa fim uniti!

Musafir

#253

2012-02-04 11:04

Sper sa reusim!

Musafir

#254

2012-02-04 15:18

RECUNOSC ESECUL VOTURILOR MELE ANTERIOARE. ACUM VOTEZ CU SPERANTA PENTRU COPILUL MEU !
Traznitul

#255

2012-02-04 17:52

Sa dea Dumnezeu sa traiasca Majestatea Sa Regele Mihai dar nu mai poate fi vorba de monarhie constitutionala. Din pacate monarhia este istorie si ma bucur ca am reusit sa fiu contemporan cu un asa om...

Musafir

#256

2012-02-04 19:42

Intr-adevar: Monarhia Constitutionala este singura forma de guvernamant care ne poate aduce normalitatea si verticalitatea.
"ROMANIA TREZESTETE!"

#257

2012-02-05 03:27

Romani,acum a sosit timpul sa judecati singuri, sa nu mai lasati ca altcineva sa judece in locul vostru. Din 30 decembrie 1947, pana la 22 decembrie 1989, am fost cu totii redusi la tacere si fortati prin anumite mijloace de catre regimul totalitar comunist, sa judece si sa ne hotarasca doar ei (comunisti) viata noastra. Dupa 1989, pana astazi sau plimbat mai multi presedinti la Cotroceni. La inceput asa zis "provizoriu", (parca ar fi avut nevoie de acomodare) caci, tare greu mai este!?! Dupa acomodare mandat de patru ani! nu-i asa ca doar sa acomodat?! Ei bine, au facut tot felul de promisiuni, tranzitie, campanie de tot felul, libera circulatie a romanilor in Uniunea Europeana (UE), mai departe tot felul de campanii, investitori straini in Romania, vin strainii si ne dau totul gata (noua romanilor), vezi doamne ce buni sunt straini?! "TEPE PENTRU ROMANI!!" fabrici vandute, devalorizarea leului ... cate si mai cate peste Romania!! mai departe pentru Romania, alte alegeri voteaza Conventia Democrata Romana, (CDR) si CASTIGA ROMANIA!! da bine, Romania a votat C.D.R a castigat, iar in Romania nimic in bine nu sa schimbat! Si tot asa mai departe alte campanii, alte promisiuni romanilor (parca nu ar fi destule) intrarea romaniei in UE, parca ar fii depins de noi romanii cand sa intram?! si nu de cei din UE.(SUNT UNI SI ASTAZI CARE MAI AU TUPEUL SI ZIC CA ROMANIA A FACUT TOTUL, DEACEEA SUNTEM IN UE.) uite, nu mai spune?! chiar ai dreptate tu care zici! nu stiu de ce nu face la fel ca Romania sa intre in SCHENGEN?! ba stiu acum Romania nu vrea deaceea nu intra in SCHENGEN.(dupa gandirea unora poate!) iar eu gandesc altfel. am incheat citatul. Sa mergem mai departe cu democratia in Romania, ca doar democratie este nu-i asa?! OK! parca ar fi bine sa umblam putin si la Constitutia din 1991, sa scimbam mandatul presedintelui, caci tare scurt mai este patru ani,nu este suficient, sa-l facem cinci ani caci doar asa este mai bine, zis si facut. Schimbam constititia 1993. Perfect! Din nou "TEAPA LA ROMANI!" Continuam, bineinteles cu "TEPELE" cu ce cu altceva! si asa am tot schimbat,acum e randul nostru "DREPTATE si ADEVAR" (DA) caci doar numai noi o putem face si aduce, ba mai mult "SA TRAITI BINE!" tare bine, CINE??? noi poporul, salari taiate 25%, pensi micsorate 15%,locuri de munca desfintate, multe scoli sunt incuiate si spitale desfintate. De autrostazi sa nu vorbim, pentruca romanului nu ii dorim!! Ba mai mult pe romani iam alungat, si prin strainatate au plecat, sa munceasca cu sudoare, pe noi nici in cot nu ne doare! Noi una buna o stim, FONDUL MONETAR INTERNATIONAL (FMI) II TOT PRIMIM si atat ne indatoram, ROMANIA sa o vindem! "URAAA!" Caci noi suntem aranjati, milioane de EURO noi am depozitat. Iar acum o dam cu criza, sa ne mai iasa incodata miza! "PE ROMANI SA II MINTIM, VOTAND REPUBLICA II TOT PACALIM!" "HA,HA,HA ce FRAIERI SUNT!" Acuma sa o spunem pe a dreapta: "VIN AI NOSTRI, PLEACA AI NOSTRI, IAR VOI (ROMANI) RAMANETI CA PROSTII!" Si iata asa suntem in anul 2012!!! Acum ROMANI dupa lozinca "VIN AI NOSTRI,PLEACA AI NOSTRI!" daca CREDETI SI A-TI TRAIT BINE ACESTI ULTIMI 22 DE ANI VOTATI TOT ASA, IAR DACA SUNTETI CONVINSI CA A-TI FOST MINTITI, INSELATI, UMILITI, BATJOCORITI, USILE VI SE INCHID CHIAR CAND ESTE RANDUL VOSTRU SI DE FIECARE DATA VI SE SPUNE "ACEEASI LOZINCA" VENITI MAINE, IAR MAINE VENITI MAINE, IAR MAINE VENITI MAINE SI TOT ASA MAINE, MAINE, MAINE... CRED CACI ACUM A SOSIT MOMENTUL CA IMPREUNA SA FACEM CE TREBUIE PENTRU NOI ROMANI CU ADEVARAT DACA NE DORIM MAI INTAI BINELE NOSTRU SI A COPIILOR NOSTRI. SCHIMBAREA O PUTEM FACE DOAR IMPREUNA SI NUMAI IMPREUNA ACUM! Sa lasam asa zisa "NEPASARE" cum suntem invatati, sa faca ALTUL. Acel ALTUL nu exista in dreptul MEU,nici in dreptul TAU, asa cum nu se unesc "NICIODATA DOUA LINI PARALELE!" Da, stazi putem sa fim reprezentati noi romani altfel atat in EUROPA, cat si in INTREAGA LUME de o alta persoana nu de cei pe care i-am avut pana in prezent. ROMANIA SE POATE SCHIMBA CU ADEVARAT!! ACEASTA PERSOANA ESTE DOAR MAJESTATEA SA REGELE MIHAI I. DEPINDE DE NOI TOTI CE VREM! ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU!!

Musafir

#258

2012-02-05 10:55

Cat timp nobilii traiesc in afutie, poporul traieste in saracie.Cat timp partitul o sa-si numeasca membri lor in functii de conducere desi nu merita acel post, atunci este coruptie si niciodata aceasta tara nu se va dezvolta.
i`m a KING

#259

2012-02-05 10:58

sa va fut cu monarhia voastra...regele a fugit ca un las...fugit sa ramina!!!!!!!!!!!!

Musafir

#260

2012-02-05 11:05

Toata cinste pentru Maiestatea Sa Regele Mihai. Daca macar un singur parlamentar ar iubi tara asta asa cum a iubito si o iubeste Regele poate ca cu putin am fi avut mai putine datorii.Mi-ar face placere ca la apusul vieti Regelui Mihai sa aiba ocazia sa aiba un cuvant de spus pentru acasta tara si sa moara cu inima impacata ca n-a trait degeaba pana la aceasta varsta .

Musafir

#261 Re:

2012-02-05 11:08

#259: i`m a KING -

Cred ca ar fi bine sa studiazi putin istoria adevarata nu cea comunista.


Musafir

#262 Re:

2012-02-05 14:53

#1: -

 

Traiasca Regele, dar daca se transforma Romania in regat, iesim din EU! NU VRETI ASTA!

Socrate cel Tanar

#263 Monarhia salveaza Romania!

2012-02-06 09:00

Sunt monarhist de cand ma stiu.
Nu iratioanal si taliban - desi accept implicatiile metafizice si divine ale insemnelor monarhice de autoritate si ale calauzirii prin acestea.
Cei ce spun ca Regele e prea in varsta, nu inteleg nimic sai imprastie interesat dihonie. Monarhia ni inseamna o persoana, respectiv persoana Regelui Mihai (un Sfant!), ci implica o Casa Regala, o Dinastie...
Monargia este imperios necesara intr-un loc si intr-o epoca a decaderii valorilor si principiilor, a unui plebeianism smecheresc generalizat, a crizei in educatie si in familie, cand e mare nevoie de modele si de o pedagogie sociala prin modele. Desigur, exista si alte modele, dar discreditarea lor cotidiana e preocuparea si opera de capatai a plebeianismului smecheresc balcano-dambovitean. Monarhia ar pune metereze acestor modele si ar opri agresiunea asupra lor a plebei imbolnavite de stangism, de revolutie, de voluntarism. Imbolnavite de neghiobie, in fond, pentru ca asa se cheama convingerea prostului, analfabetului, ignorantului, slugoiului, neputinciosului ca el poate duce lumea spre bine, ca el poate conduce omenirea, ca solutia propusa de el poate fi vreodata mai buna decat a stiutorului, inzestratului, profesionistului, scolitului... Nu vreau sa spun, Doamne fereste, ca cel numit plebe nu trebuie sa aiba dreptul la a-si castiga, onest, locul cel mai bun in lume, dimpotriva. Dar nu in capul treburilor publice. Imi pare rau ca e asa, dar fratele meu mai pregatit, mai inzestrat, mai priceput sta, socialmente, deasupra mea - iar eu il admir, il laud, il recunosc, ii consult, il ascult...

Musafir

#264

2012-02-06 09:10

Monarhia si numai Monarhia este sansa noastra. Clasa politica nu se poate schimba, intrucat, cu nesemnificative detalii de alta natura, EA suntem NOI. Monarhia ar ...guverna-o, ar modela-o, ar ameliora-o in timp. Cred in acest lucru, pentru ca s-a vazut mereu: poporul se lasa calauzit de conducatori in comportament, moravuri, atitudini... La noi, guvernarea are si o importanta dimensiune de pedagogie sociala - care a indus  uneori influente pozitive, iar alteori...

Sustine DEMOCRATIA!

#265

2012-02-06 15:01

Votand numai MONARHIA avem DEMOCRATIA, noi in ROMANIA! TRAIASCA REGELE!
"ROMANIA TREZESTE-TE!

#266

2012-02-06 15:53

Toate scuzele mele de rigoare in privinta modificarii Constitutiei,am gresit anul, l-am scris 1993, in schimb a fost in 2003.

Musafir

#267

2012-02-07 01:16

TRAIASCA MAJESTATEA SA REGELE, PENTRU MONARHIE SI TARA, PENTRU ACEL DRUM PE CARE TREBUIA SA FIM ASTAZI, PENTRU TOTI HOTII FARA SCRUPULE DE DUPA 1989, EU ATAT POT SA SPUN; OPTIUNEA MEA MORALA CA CETATEAN ROMAN, PROPRIE SI PERSONALA, CA AL UNUIA CARE INCA II CURGE SANGE DE MIRCEA, VLAD, MIHAI, STEFAN, SPUN : JOS CU CEI CE NE-AU TARAT PRIN NOROIUL SUFLETELOR LOR ! TRAIASCA M.S. REGELE SI TARA ROMANEASCA ! ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU ! (UN STUDENT 27 ANI)

Musafir

#268

2012-02-07 10:52

eu cred ca numai asa mai putem sa ne uitam in ochii celor din jurul nostru vorbesc de lumea civilizata binenteles

Musafir

#269

2012-02-07 11:53

Domine salvum fac regem
et exaudi nos in die qua invocaverimus te.

Musafir

#270

2012-02-07 23:34


Sunt pro monarhie si parerea mea ca republica in romania este un dezastru pentru ca la putere ajung numai lichele si masoni pre cum este basescu!

Musafir

#271

2012-02-08 12:55

Da, va rog.

Musafir

#272

2012-02-09 00:16

Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Musafir

#273

2012-02-09 16:49

republica moderna este rezultatul unui mare dezastru: REVOLUTIA FRANCEZA! Comparati Franta de acum cu Franta regala, Italia de acum cu Italia regala (nu a lui Musolini, ci a lui Garibaldi). Anglia si Olanda au cunoscut guvernari republicane si le-au abandonat / oare de ce? Se tot bate apa in piua cu cat de moderna este republica! FALS! CEA MAI RECENTA FORMA DE GUVERNARE ESTE MONARHIA CONSTITUTIONALA, CREATA DE ENGLEZI DUPA INLATURAREA LUI CROMWELL! Monarhia constitutionala exista de circa 300 de ani, republica de peste 3000!
gelu

#274 Re:

2012-02-09 16:51

#259: i`m a KING -

 

sunt convins ca, desi era vorba de executia a 1000 de studenti si palatul regal era inconjurat de trupe, iar groza venise inarmat, tu ai fi ramas ca bun si informat roman ce esti


Musafir

#275

2012-02-12 17:34

Nu doresc sa intru in detali pentru ca ar fi prea multe de spus dar cred ca ar fii singura solutie pentru ca Romania sa-si recapete respectul,stabilitatea politica si economica care automat aduc multe alte benefici poporului roman.Am putea trage cu ochiul la situatia economica si politica a Angliei pentru a vedea in axamblu multe amanunte.