Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

/ #89

2012-01-25 14:50

Sustin in totalitate ideile inaintate in aceasta petitie. Nu pot, insa, sa nu remarc faptul ca sunt .. pur si simplu.. idei si atat, avand in vedere ca pentru o schimbare de acest gen este nevoie de o evolutie majora in primul rand in constiinta oamenilor, in gradul lor de educatie sociala, de educatie civica. Poate ar trebui sa lansam niste programe prin care sa fie invatati oamenii ce presupune sa traiesti intr-o societate democratica, ce indatoriri ai, ce drepturi. Poate ca ar trebui sa incepem prin a invata sa ne iubim si tara, nu numai pe noi! Ca sa ne luam tara inapoi.. trebuie sa o iubim mai intai. Eu raman o optimista si cred ca ceva se va schimba. Dar nu sunt euforica ... sa sper ca esafodajul construit pe coruptie, furtisag, interese personale, manipularea legilor si a oamenilor.. se va narui intr-o zi! Pana una alta, demersul acesta, iesirile de zi cu zi din Piata Universitatii si din celelalte orase, sper ca ii vor determina pe politicieni nu sa nu-si mai acorde avantaje, nu sa nu mai fure (unii dintre ei) ci, pur si simplu sa faca si ceva pentru noi pe langa ceea ce fac pentru ei! Va dati seama ca ii alegem de 22 de ani ca sa le dam posibilitatea sa isi imbunatateasca vietile, ignorandu-le sistematic pe ale noastre!?
Un singur gand inca... Ma enerveaza ingrozitor toate acele voci care spun ca oamenii iesiti in strada sunt fie manipulati, fie platiti sau inregimentati! M-am saturat sa fiu jignita sugerandu-mi-se ca nu sunt capabila sa judec cu neuronii mei ceea ce vad si aud! Ca sunt, interesat, sau doar prin prostie.. portavocea unor interese! Nu! Eu am iesit in piata dupa ce l-am ascultat pe Traian Basescu, pe Emil Boc, pe altii din aceeasi tabara! Nu ma influenteaza si nu imi place discursul opozitiei.. Astept, in continuare, ziua cand voi vota pro si nu contra! Propun, de asemenea, ca votul sa devina obligatoriu!