Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Sorin

/ #150 De se va intampla cu serviciile private

2012-01-01 18:55

SCENARIU ...Pai cam in scurt timp de la introducerea serviciilor private (unde nu toti privatii vor fi cei alesi, sa fim seriosi!!!) SMURD-ul carre e de stat dar a carui finantare pe consumabile se asigura prin UPU nu va mai primi nimic! Unul din motive ar fi ca seful casei nationale de sanatate nu suporta SMURD si a facut tot posibilul sa impuna privatizarea acestui sector. In scurt timp acele ambulante vor fi trase pe dreapta si probabil un baiat destept din sanatate de data asta se va oferim sa cumpere masinile de la stat ca si asa vor sta. Si gata, se incheie capitolul.
Riscul mare e ca in momentul de fata totul e integrat si functional incepand de la primirea apelului la 112 si terminand cu interventia. Ce te faci insa cand la fata locului unui accident cu victime multiple apar 15 firme de ambulanta, toate cu bune intentii: sa puna repede mana pe cel putin un ranit. Cine va mai coordona pe cine. Cine va mai face un triaj? Va fi o lupta pe victime fara sa mai intereseze pe cineva altceva. Uitati-va la incendiul de la maternitatea Giulesti unde prima grija a ambulantelor BGS a fost sa blocheze ambulantele SMURD fiind nevoie de interventia jandarmilor pt a le debloca. Se vb in nou lege de mai multe dispecerate medicale. E cea mai mare tampenie sa fragmentam dispecerizarea acum. Din toate punctele de vedere. Pana la urma cine va decide unde merge solicitarea pt o urgenta medicala, pt ca eu cred ca doar clculatorul ar fi impartial. Si cheltuielile de modificare a soft-ului cine le va suporta. Mediul privat va veni la o masa pt care nu a platit nimic: totul e facut pe bani publici care acum constituie baza unor bune afaceri private. Totul e de vanzare in tara asta, inclusiv viata si sanatatea oamenilor. In Europa doar 3 tari,din cunostintele mele,au servicii de urgenta medicale private, iar in Slovacia care a optat de curand pentru asa ceva pur si simplu nu merge. Primul ajutor medical de urgenta trebuie sa ramana o atributie a statului altfel cum zicea cineva sa privatizam si apararea si siguranta nationala!!!! In plus cheltuilelile pt SMURD nu sunt mari avand in vedere ca paramedicii deservesc si masinile de pompieri.... De fapt vine o campanie electorala si e nevoie de bani! ASTA E TOTUL! ALTCEVA NU A MAI RAMAS DE VANZARE!!!