ADEVARATA REVOLUTIE


Musafir

/ #17

2011-12-08 14:12

Sunt participant la revolutie (aveam 22 de ani si eram student atunci), am fost prezent in Piata Universitatii (am locuit si locuiesc si foarte aproape de zona), baricada cu containere de haine luate de la magazinul Dunarea, de la Intercontinental in 21 dec 1989 si in dimineata zilei de 22 dec 1989 (in fatza tancurilor postate la Alimentara de langa ministerul agriculturii pana cand armata a fraternizat cu demonstrantii) iar apoi in Piata Revolutiei inclusiv la momentul in care Ceausescu a fugit cu elicopterul.

Ce s-a intamplat dupa acest moment nu se mai poate numi revolutie iar participantii revolutionari.

Pentru mine revolutionari sunt care au facut revolutia (adica 16-21 dec 1989) si nu cei care au profitat de ea dupa instaurarea lui Iliesu la putere.
Nu am solicitat si nu am avut in vreun fel de profitat in urma prezentei mele in strada, in punctele fierbinti in zilele de revolutie.

Singurii care merita dezpagubiri, inlesniri de tot felul si indemnizatii sunt urmasii revolutionarilor omorati in zilele revolutiei 16-21 dec si cei raniti atunci precum si urmasii victimelor omorate dupa 22 dec 1989 si cei raniti atunci si ATAT!

Restul, indiferent ca sunt adevarati revolutionari (putini) sau impostori, profitori sau chiar calai (foarte multi) TREBUIE SA-SI VADA DE VIATA LOR SI NU SA INTINDA MANA!