Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #50705 Roibu despre declaraţiile lui Piperea: “N-am auzit aberaţie mai mare!”

2018-07-21 09:07

Fostul director general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu, are un răspuns pentru acuzaţiile aduse de administratorul judiciar al aceleiaşi societăţi, Gheorghe Piperea. Contactat pentru o declaraţie, fostul şef al Oltchim s-a arătat extrem de rezervat menţionând că nu face referiri ample la atacurile lui Piperea, întrucât există pe rolul instanţelor de judecată un proces aflat la Curtea de Apel (câştigat pe fond de Roibu). Totuşi,acesta a spus: ,,N-am văzut auzit niciodată o aberaţie mai mare decât aceea că eu aş fi luat 1 miliard de euro. Domnul profesor Piperea va trebui, la un moment dat, să facă dovada celor spuse, în faţa instanţelor de judecată.”

Zilele trecute, celebrul avocat Gheorghe Piperea a spus, printre altele: ,,Se pune problema dacă Constantin Roibu are 500 de milioane de euro. În opinia mea, are cel puţin dublu.” Ce greutate juridică are opinia avocatului care deţine de patru ani funcţia de administrator judiciar la Oltchim, rămâne de văzut. Totuşi, e bine de amintit faptul că un miliard de euro era cotaţia la bursă a combinatului, în 2007. Este neverosimil ca Roibu să-şi fi însuşit personal o asemenea sumă. Piperea nu este un novice al cifrelor şi al declaraţiilor. Probabil că asemenea acuzaţii sunt parte dintr-un joc de uzură, al nervilor, pe care avocatul îl duce contra fostului director.