Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #1047

2018-07-03 12:00

Scrisoare deschisa adresata membrilor Consiliului CPR

Dragi colegi,

Va rog sa-mi permiteti cateva comentarii legate de ultima sedinta a CD. Am admis, inca de la inceput, ca modul de elaborare a proiectului HG a fost unul discutabil. Acum insa, imi este foarte clar ca adevarata miza nu a fost proiectul HG , ci ROFI. Acel proiect ROFI , care contine propuneri de eliminare a conflictului de interese. Daca problema ar fi fost modul de elaborare a proiectului HG, s-ar fi eliminat doar HG. Deci, nu s-a dorit ca ROFI sa intre in dezbatere publica, desi acest proiect a fost asumat de catre toti cei implicati, inclusiv de catre colegul nostru Bogdan Ion. De altfel, decizia CD este profund ilegala: nu poate CD sa invalideze o hotarare a unui for superior, CC, care a nominalizat o comisie cu atributia de a elabora niste proiecte. Acum CD vine si spune ca acea comisie doar traseaza liniile directoare. Miza a fost pastrarea privilegiilor pentru unii membri din CD. Sunt convins ca fostii mei colegi si prieteni, presedinti de filiale, care au semnat acea lista de revendicari, nu asta au dorit sa iasa la aceasta sedinta (ROFI nu este pe acea lista). Nu cred ca fostii mei colegi, presedinti de filiale, ca si unii membri din CD, pe care ii cunosc bine, pot fi de accord cu legalizarea conflictului de interese. Avem colegi care vor sa ramana exminatori, supervizori, formatori. Si tot ei sa avizeze supervizorii, formatorii si sa acorde credite pentru activitati de formare. Chiar si pe vremea lui Anitei, membrii CD nu aveau voie sa faca supervizari pe linia comisiilor respective. Desi normele sunt in vigoare, acum, intr-o sfidare generala se continua cu aceste activitati. Ce asteptari sa avem de la un membru CD care spune: “noi nu suntem functionari publici, deci nu ne supunem regulilor conflictului de interese” !? Remarc cu incredere gestul unei doamne, membru in CD, care a iesit public si a anuntat ca renunta la calitatea de supervizor. Mai urmeaza si altii? Sunt mandru de colegii mei care au luptat in aceasta sedinta pentru implementarea principiilor, ce ne-au unit in ultimii doi ani in restart CPR . Nu vreau sa nominalizez aici, dar o voi face cu siguranta la un moment dat. Dupa cum, comunitatea trebuie sa afle si numele celor care doresc altceva. In final, eu vad o singura solutie: Conventie Nationala cu doua puncte pe ordinea de zi:

- adoptarea de catre CN ca for suprem a unor criterii pentru candidaturi (eliminarea conflictului de interese);

- alegeri anticipate