Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Manciu cu Banciu

/ #50627 Tranzactia anului 2018: Achizitia activelor Oltchim

2018-04-07 07:20

Virgiliu Bancila:

 

Cred ca in planul schimbării culturii salariaţilor si a climatului organizaţional, unde noi ne-am dori sa implementam mult mai repede instrumente moderne de motivare a muncii si premiere a performantei, lucrurile merg mai greu. Cu alte cuvinte: Noi dorim si am declarat in toate mesajele de pana acum ca vom prelua si vom mentine salariile actuale si nici unui salariat selectat nu i se vor reduce cu nici un leu aceste drepturi, dar cu toate acestea, unii lideri de sindicat dezinformeaza in continuare organizatia ca salariile se vor taia. In fapt ei doar interpreteaza intentionat rau-voitor armonizarea unor clauze salariale cu legislatia din domeniu. Drepturile se respecta, dar clauzele de protectie sociala trebuie sa fie armonizate cu ce au ceilalti jucatori din ramura de chimie.

Apoi in ultimele discutii am lansat propunerea de a mari salariile, dar acesti bani suplimentari sa ii oferim spre motivare doar acelor salariati ce doresc real sa se implice in optimizarea tuturor elementelor de cost din fiecare flux de fabricatie, insa reactia unui sindicat, nereprezentativ ce-i drept, ne-a surprins cand ne-au cerut cu subiect si predicat sa nu marim salariile! Fara a motiva concret si coerent de ce! Din pacate, constantam ca acestia sunt blocati in ideile dumnealor fara ancora in realitatea zilelor noastre si in relevanta economica si industriala viitoare. Lucrurile se schimba, modelele de acum 30 de ani nu isi mai au locul. Cred ca mai trebuie timp de acomodare si o comunicare mai eficienta. Suntem insa increzatori si linistiti ca schimbarea pe care dorim sa o aplicam, va reusi, deoarece la celalalt pol, sindicatul reprezentativ  este de acord cu noua abordare si sprijina ca viitorul CCM sa fie guvernat de principiul  recompensei performantei, chiar daca sindicatul nereprezentativ solicita ori sa creasca salariile la toti ori la nici unul.