Suntem împotriva OUG 13/2017 de modificare a Codului Penal


Musafir

/ #9

2017-02-25 19:34

Va multumesc pentru activitatea dvs. exceptională !Mă bucur că pot sa-mi aduc mica mea contributie la noul suflu de schimbare pe care il simt in societatea romaneasca in ultimii ani(cel putin din timpul guvernarii cabinetului Dacian Ciolos ,cand romanii au vazut ca se poate guverna si fara a fura...)Probabil că nu vom vedea prea curand adunandu-se in acelasi loc peste jumatate de milion de oameni uniti de acelasi sentiment...totusi ,aceste actiuni de ,,desteptare”(in ambele sensuri)nu trebuie sa inceteze! S-au petrecut deja evenimente care, in alte parti ,ar fi scos demult oamenii in strada-amenintari,retineri ale Politiei,amenzi,ironizări -cel mai grav fiind eliminarea din colectivul Romaniei libere a trei jurnalisti (M.Bot ,R.Ursu,O.Ghergut)pe motive ,,economice”...De celelalte doua OUG-6 si 9- nici nu mai pomenesc...Cred ca viitoarele adunari,in fata Guvernului sau a Parlamentului,ar trebui sa aiba cate o temă de mare interes si capabilă sa motiveze-asta dacă nu cumva chiar guvernantii ne vor da ,,teme”pentru a nu sta acasa...un ex.:,,HOTII DE AER”(dupa numele unui site)...atentatul asupra pădurilor si raurilor de munte prin construirea de microcentrale...sau solidarizarea cu cei care se opun unui guvern totalitar(incepand cu ziaristii,organizatiile de mediu,diversele ONGuri...)sau atitudinea fata de animale prin implicarea grupurilor de iubitori de animale,voluntari,gestionari ai unor adaposturi etc...Ar mai trebui gandite si actiuni de contracarare ale mesajelor nocive ale unor televiziuni -poate chiar in genul comic-satiric utilizat pana acum in Piata Victoriei...Cuvantul de ordine va trebui sa fie VIGILENTĂ...Aliatii nostri -jurnalistii de buna credintă,formatorii de opinie,magistratii,oamenii de cultură,juristii,economistii -ne vor ajuta să intelegem mesajele ,chiar si subliminale ale acestei guvernări , care vor trebui sa fie aduse la cunostinta publică prin toate metodele-pasnice- posibile.Vă multumesc!




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...