MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

/ #3079

2016-10-04 08:38

Pentru ca am fost nevoit sa parasesc Romania in vara anului 1990. In anul 1991 am obtinut cetatenia germana. In anul 1995 al renuntat la cetatenia romana platind DM 8'000,00 unei persoane fizice de pe linga Ambasada Romana de la Bonn. In anul 2010 s-a nascut fiul meu Lorin. Biroul de stare civila ne-a cerut mie si sotiei mele certificate de nastere si de casatorie pe format international (emis in trei limbi). Documentele originale de pe vremea lui Ceausescu nu au fost recunoscute de autoritati. M-am deplasat in Romania si am obtinut certificate de nastere si de casatorie in format international. Documentele originale de pe vremea lui Ceausescu le-am predat autoritatilor romane. In anul 2014 a murit mama in Romania. In anul 2015 a murit tata tot in Romania. La succesiune a trebuit sa precizez Codul Numeric Personal (CNP). Cind am intrebat notarul, unde pot afla CNP-ul, mi-a raspuns ca pe certificatul de nastere sau pe certificatul de casatorie. Cind am scos documentele la iveala, atit notarul cit si mine am ramas uimiti, deoarece CNP-ul meu lipsea de pe ambele documente de identitate romanesti, pe care le mai aveam asupra mea. Notarul a emis totusi un certificat de mostenitor, mentionind, ca s-ar putea sa fie lovita de nulitate absoluta si sa-mi pierd toate drepturile la averea mostenita de la parinti in Romania. Am facut plingere la Comisia Europeana si am primit un numer der dosar: CHAP(2016)02699-C-DE-AR. Se pare ca mai sunt in viata aproximativ 100'000 de fosti cetateni ai Romaniei, care au emigrat in diferite tari ale lumii si care au patit la fel ca mine. Va rog sa emiteti o noua petitie pentru rezolvarea acestei mari nedreptati intr-un timp cit mai scurt cu putinta. Va multumesc.