Respectarea DREPTULUI LA EDUCATIE al copiilor cu alergii


Musafir

/ #67 Pro

2016-09-17 19:40

Este adevarat ca, daca prima noastra fetita (3ani) ar fi fost depistata cu aplv, astazi nu am fi avut-o decat pe ea. Din fericire, Dumnezeu ne-a daruit inca o fetita (10 l) superba; din pacate, ne chinuie aplv. Regim strict de la 3 saptamani, analize costisitoare periodic, diversificare greoaie din lipsa de informatie-motiv pt.care am cerut permisiunea de a face parte din grup- si lapte praf special, costuri neprevazute pt.un venit mic. Nimic decontat pt.copiii cu intolerante/alergii. In afara celor direct implicati in cresterea copiilor cu astfel de probleme, nimeni nu stie cu adevarat cat de greu se creste un astfel de copil. Si eu m-am lovit de refuzul unei directoare de cresa de a primi fetita in colectivitate anul viitor. Sunt nevoita sa revin la serviciu. Mi s.a cerut sa rezolv "problema", de parca ar depinde numai de mine, si nu de organismul copilului meu, aflat deja pe regim. Culmea este ca sistemul in care lucrez, surd in repetate randuri la apelurile cadrelor didactice, este impotriva mea si a copilului meu. Prin urmare, o alta nerespectare a  unui drept fundamental: dreptul la educatie. Cum sa privesti doi copii de la egal la egal, cand unul a frecventat gradi, iar celalalt nu?  Oricat ne-am implica in educatia lui acasa, copilul are nevoie sa creasca si sa se dezvolte emotional si psihic si intre copii. Prin urmare, nu pot decat sa fiu in asentimentul Ralucai Apostol(sper ca nu am gresit numele) si sa semnez petitia din tot sufletul. Traiesc cu speranta ca fiica mea va ajunge sa tolereze lactatele, ca o voce puternica se va putea face auzita, iar copiii nostri vor depasi problemele care vin la pachet cu intolerantele/ alergiile de orice natura, printre care si frecventarea cresei/gradinitei.