Respectarea DREPTULUI LA EDUCATIE al copiilor cu alergii

Ana Maria Budurusi
Musafir

/ #51

2016-09-17 13:51

Cat de bine punctat! Al meu copil are intoleranta la histamina. La 3 luni cate 700-1200 lei analize speciale. Nimic decontat! Cand se imbolnaveste nici un medicament din lista permisa nu se da pe reteta compensata. La liber sunt f scumpe. Lagradinita de stat imposibil de dus. Nu i pot face meniu. Am ales sistemul privat. Desi e f scump(1000 lei/luna,progr 8-13). Nu ii fac meniu special( pt ca nu se poate) nici nu primesc mancare la pachet( pt ca au niste norme). Au spus doar ca vor avea grija sa nu manance ce nu are voie. Dar din pacate...Dzeu cu mila..ca IH nu e ca alergia la lapte sau vreun aliment( pe care stii si nu le dai). Lista alimentelir cu continut de histamina sau blocatoare de dao( subst care digera histamina) e lunga. Cum ar fi bors, fructe legume de culoare rosie in stare cruda, muraturi, branzeturi maturate, cacao/ ciocolata,nuci migdale alune,mezeluri,peste, coloranti/ conservanti si multe multe altele. Cine are idee despre ih stie despre ce vorbesc. Si atunci? Cum intra copilul asta in colectivitate? La scoala nu te primeste daca nu ai gr 0, la gr O nu te primeste fara minim 1 an de gradinita. Si la gradinita? Nu ai voie pt ca esti alergic/intolerant. Deja vb de discriminare, iar daca acest stat roman nu ia masuri vom.ajunge la incalcarea drepturilor unor minori..chiar discriminare.si abuz. Cred ca daca ne am strange toate mamicile.cu copii alergici am putea schimba ceva! Sau macar ne vom.face auzite. E.inuman ce se intampla. Sa nu mai vb si de comentariile rautacioase ale celor care au avut norocul sa nu se loveasca de pb asta.