Andreea Marin – afară din TVR!

Irelevant

/ #639

2016-07-06 00:41

In baza logicii mele? Este o lege clara. Macar adumi argumente dupa ce te informezi si nu inainte. Poti fi ce vrei tu, dar fiecare are dreptul sa critice, nu sa defaimeze. :) Diferenta dintre critica si o defaimare este ceea ce am spus este cand spui ca actiunea in sine e patetica si defaimare este tragerea unor concluzii fara dovezi concrete, bazate pe propriile proiectari care deobicei se dovedesc a fi gresite. La fel cum tu o faci pe ea frustrata si eu am dreptul sa zic ca acei catei trebuiau supravegheati cand au fost lasati liberi si sa dau vina pe aceea vecina ca nu si-a asumat responsabilitateas pentru ei. Niciodata, cat am avut catel n-am lasat-o libera fara sa o supraveghez tocmai pentru a nu declansa asemenea incidente. Asta se numeste responsabilitate. Intreb inca o data...daca aceea vecina n-ar fi luat-o peste picior, si-ar fi asumat responsabilitatea si ar fi facut o promisiune de viitor sa nu mai lase cateii liberi, crezi ca Andreea Marin ar mai fi chemat hingherii? Orice om rabufneste, mai ales cand dupa un moment de panica te mai ia si una peste picior. Da, si chematul hingheriilor a fost o decizie extrema spusa la un moment de nervi, dar pana la urma, la nervi multi oameni gresesc. La fel cum consider aceasta petitie ca fiind puerila numai prin simplul fapt ca oamenii nu fac diferenta intre viata persoanala si viata profesionala. Am vazut multi iubitori de animale de la noi care au folosit un vocabular de toata rusinea asupra familiei unui om care a facut o cruzime. Practic, au bagat copiii cuiva( care n-au avut nici o legatura cu evenimentul) in aceeasi oala de injosniri, blesteme si jigniri cu omul care a facut fapta asa ca repet: nimeni nu e stoic si toti oamenii rabufnesc. Acum ce, persoanele publice nu mai au dreptul sa rabufneasca ? Asa am ajuns? Sa dezumanizam persoanele publice si sa le bagam intr-o oala utopica de perfectie ca la prima greseala umana sa le degradam pana la os pe baza unor concluzii nefondate?

Legea: Art. 88. - (1) Utilizarea unei opere care contine un portret necesita consimtamantul persoanei reprezentate in acest portret. Autorul, proprietarul sau posesorul acesteia nu are dreptul sa o reproduca sau sa o utilizeze fara consimtamantul persoanei reprezentate sau al succesorilor acesteia, timp de 20 de ani dupa moartea sa.
(2) In lipsa unei clauze contrare, consimtamantul nu este necesar daca persoana reprezentata in portret este de profesie model sau a primit o remuneratie pentru a poza.
(3) Consimtamantul prevazut la alin. (1) nu este necesar pentru utilizarea unei opere care contine portretul:
a ) unei persoane general cunoscute, daca portretul a fost executat cu ocazia activitatilor sale publice;
b ) unei persoane a carei reprezentare constituie numai un detaliu al unei opere ce prezinta o adunare, un peisaj sau o manifestare publica.