Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

M

/ #1027 Re: Re: Re: Re: Re: interzis minorilor

2016-03-19 14:42

#269: nefumatorii sunt nesimtiti - Re: Re: Re: Re: interzis minorilor 

 Nu prea ințeleg de ce e el tâmpit și de la țară, probabil într-un univers paralel, aceste două aspecte au vreo legătură unul cu altul. În altă ordine de idei, fumatul e nesănătos. Și, din păcate, nu doar pentru cei ce fumează ci și pentru cei de lângă. Nu e un mod de viață, e o alegere. Pentru că te naști cu plămâni sănătoși, fără dorința de a fuma. Nu ești dependent de țigară, încă. Însă, o conjunctură nefericită te face să te apuci de fumat. Nu mă înțelege greșit, nu am absolut nimic cu fumătorii-mulți dintre oamenii cu care ies în oraș fumează, părinții mei fumează și nu mă deranjează deloc fumul de țigară. Nu îi blamez. Unii s-au apucat din lipsă de ocupație, alții din dorința de a se simți mai deosebiți pe terasă, cum menționează domnul de mai sus-dar mai bine mă abțin să comentez acest aspect, s-ar putea să îmi spuneți că sunt tâmpită. Oamenii din jurul meu, cei care fumează, sunt oameni inteligenți, unii aș spune că au făcut această alegere pentru că sunt ușor influențabili, dar e alegerea lor. Mă întristează să văd cu câtă pasiune aprind uneori țigara. Pentru că îmi doresc să văd în ei niște exemple pentru cei din jur. Țigara a devenit o slăbiciune pentru ei chiar dacă ei susțin sus și tare că se pot lăsa oricând-e ca o dietă:de luni mă apuc de sală, zic.. toți. Dar, revenind la fumat, după cum ziceam, cred că există un trigger pentru toți fumătorii, nu același pentru toți, dar e ceva acolo ce îi determină să fumeze. Deci, e o alegere a fiecăruia. Hai să învățăm să trăim cu alegerile noastre. Vreau să fumez, ok? Hai să mă gândesc bine, sunt dispus ca peste douăzeci de ani să mă simt un pic vinovat pentru cancerul bronho-pulmonar al unuia dintre prietenii mei? ”Nu, că doar a fost alegerea lui să stea cu mine la țigară. Și oricum nu doar fumul meu l-a inhalat.” Așa să fie? Bună întrebare. Când prietenii mei fumători doresc să fumeze, nu o să mă victimizez sau să mă dau la o parte că nu îmi convine fumul. Pentru că suntem prieteni, le accept alegerile. Dar voi, fumătorilor, de câte ori ieșiți cu prietenii nefumători și rezistați fără să fumați 2-3 ore, la cafea, doar pentru prietenii voștri nefumători? Chiar aștept un răspuns la întrebarea asta și îi felicit sincer pe cei ce acționează așa. E un pas înainte. Vreți spații delimitate pentru fumători și nefumători. Cum o să ieșim în grup, dacă o parte fumează, o parte nu? Aa, știu răspunsul. O să mergem toți la fumători. Știm toți că așa este. Deci, delimitarea spațiilor nu va funcționa. În plus, cum să separi oamenii în fumători și nefumători? E ca și cum mi-aș limita anturajul doar la nefumători pentru că aleg să nu fumez. Ori eu nu asta doresc. Doresc ca cei ce fumează să se bucure de viciul lor în spațiul lor personal. Nu mă bucur că trebuie să iasă în stradă ca să fumeze, nu mă bucur că trebuie să stea în frig sau în călduri toride, dar, din nou, e alegerea lor. În loc să iasă 5 minute la țigară, îi invit să savureze cafea cu mine, în cafenea, vorbind despre toate subiectele posibile-avem o singură viață și sunt atâtea lucruri de făcut și de descoperit încât timpul poate fi ocupat cu atât de multe lucruri frumoase. Da, vă relaxează să fumați, înțeleg. Dar fumul acela care voi credeți că e inofensiv, că doar ”miroase urât”, e mai mult de atât. Fumul din țigară conține compuși cancerigeni, mai ales cel emanat de capătul care arde. Nu au fost de ajuns imaginile urâte de pe pachetele de țigări ca să reduceți consumul de țigări, poate nu va fi de ajuns nici această lege, dar realitatea e că nu ok. Fumatul nu e ok. Realizezi că stând constant lângă tine când fumezi, riscul meu de a dezvolta cancer pulmonar crește cu 30%? Nu comentez corectitudinea legii, dar în momentul în care decidem să facem o petiție împotriva ei să ne gândim bine care ne sunt argumentele. Pentru că, sincer, nu am citit până acum ceva convingător. Barurile nu sunt goale. Da, sunt mai puțini oameni, pentru că aceia care fumează și se simt discriminați simt nevoia să epateze, să demonstreze că dacă ei nu mai ajung în baruri, acestea vor falimenta. Cumva trebuie să obținem un câștig din asta, nu? Cei inteligenți, care înțeleg conceptul de ”fumat pasiv”, merg în oraș ca și până acum, iar când doresc să fumeze își iau cafeluța și ies frumos afară. E civilizat. E normal. Barurile nu sunt goale. Încă ceva, părinții care fumează, nu sunt obligați de legea asta să își intoxice copii. Ci, mai degrabă, sunt obligați să își revizuiască prioritățile. E simplu. Ce îmi doresc mai mult? Să fumez sau să stau cu copilul meu într-un aer curat, să ne jucăm, să învățăm împreună? Răspunsul spune tot despre noi ca oameni. Voi rări fumatul și mă voi limita la a fuma în balcon, într-un spațiu aerisit, eventual când copilul meu nu va fi acasă. Da, mai rar. Dar poate e mai bine așa. Și în modul acesta, în câțiva ani, destul de mulți probabil, vom fi mai civilizați și vom învăța că nu are cineva ceva cu noi, că nu se dau legi tâmpite ca și cum nu ar fi altceva de făcut și că pur și simplu trebuie să ne adaptăm. Și, nu în ultimul rând, înainte să zică din nou cineva că acum comentăm și până acum am tăcut..Tocmai asta este ideea. Că am tăcut. De ce am tăcut oare? Dacă voiam neapărat să vă facem vouă probleme, făceam, ghici ce, petiții. Dar am preferat să stăm în banca noastră, poate pentru că nu avea rost, poate pentru că mulți nu înțelegeam cât rău face fumul de țigară. Acum, voi sunteți supărați pentru că se dorește normalitatea. O normalitate care nu corespunde cu idealul vostru. Îmi pare rău, dar cum zicea cineva mai sus, să fiți sănătoși și cu plămâni curați!