Educatie de nota 10


Musafir

/ #234

2016-03-18 23:42

Am revenit în țară după cinci ani în care am locuit în Germania.Este lesne de înțeles ca avem experiențe extrem de interesante și utile despre organizarea și
Funcționarea școlii în țară care ne-a acceptat fără probleme. Accesul și integrarea copiilor în școlile germane este foarte ușor(formalități minime).Școală centrata pe elev ,pragmatismul și conduită profesorilor, bază materială și în general climatul și condițiile oferite pentru un act educațional de calitate sunt de cea mai bună calitate.La revenirea în țară ,readaptarea a fost grea ,formalitățile au durat 6luni cu aproximație, respectul și decență cu care au fost obișnuiți nu le-am mai ragait aici decât în mică măsură. Nici acum nu știm care este regulamentul școlar și ce prevede el, dialogul profesor -parinte nu există în locul
Încurajărilor am avut parte de dezvoltarea complexului de vinovăție inclusiv pentru faptul ca am revenit în țară. Nimeni n-a manifestat un minim interes de-a dialoga cu noi despre diferențele dintre cele două țări nici pe temă educației, a muncii în străinătate și a vieții în străinătate.Ne-am lovit de un zid de indiferență . Păcat . Noi suntem cetățeni europeni practicanti, De acces mă alătur celor care doresc să schimbe ceva in învățământul romanesc. Asa nu se mai poate continuă.Am întâlnit prea mulți tineri timorați acceptând locuri de muncă sub posibilitățile lor intelectuale și profesionale, pentru ca au fost formați pe principiul"capul plecat sabia nu-l taie",