Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

/ #328

2016-02-27 15:35

Aceia care denigreaza sistemul de invatamant postliceal cu siguranta ca nu vor sa recunoasca lipsa calificarii lor. Personal am vazut student anul III la facultate care nu stia cum se tine seringa in mana, deci... cu atat mai putin cum se foloseste. Apoi, dupa ce termina cursurile facultatii nu au habar de nici un fel de ingrijirea bolnavului. De ce? Pentru ca, asa cum au recunoscut absolventii de facultate lor nu li s-a cerut sa faca practica medicala in spital.


Celor de la postliceala li s-a cerut si au fost insotiti permanent in practica medicala din timpul scolarizarii. In timp ce noi petreceam verile toride in spital, cei de la facultate mergeau in vacante. Cu exceptia catorva care veneau din proprie initiativa si faceau practica in spital pentru a invata. Erau constienti ca, desi nu li se cerea practica, va fi imposibil sa lucreze ca asistent medical, daca nu au avut contat cu sistemul de lucru in sine.

Iar despre invatatura... sa nu vorbim. Sa mearga si sa participe la cursurile si la pregatirea ce se desfasoara in postliceale. Acum, poate ca e mai usor sa devii cursant, dar cu ani in urma se dadeau examene extrem de grele pentru a intra la postliceala.

In cazul celor cu liceu, desi in rezent nu ar posibil sa profeseze fara a fi urmat o alta forma de invatamant... va spun ca sunt superiori tuturor celorlalti - absolventi ai altor forme de invatamant. Cei de liceu au invatat mai multa carte si stiu cu mult mai multe lucruri decat stim noi, cei care avem postliceala - si incomparabil cu cei care au facultatea. Cunosc cazuri reale. Pregatirea teoretica si cea practica este de neegalat.

O mare nedreptate li s-a facut ... cerinta fiind de a parcurge tot felul de alte forme de invatamant doar ca sa ramane pe posturile pe care lucrau.

Foarte frumos a spus cineva mai inainte... 

In acesta discutie este vorba de caracterul celor implicati in discutie. Daca o consideri ca pe o vocatie si ocazie de a sluji semenul vei avea puterea sa mergi mai departe.

Este absolut nedrept sa fie diferentiere de salariu... in conditiile in care fisa postului este absolut identica. Toti absolventii au aceleasi proceduri de facut si acelasi tip de ingrijire de acordat. 

Desigur, mi se pare normal ca sa existe niste cursuri care sa poata fi parcurse in maxim in an scolar/ universitar. Am discutat cu persoane care stiu programa scolara pentru ambele forme de invatamant. Diferentele la nivel teoretic sunt foarte mici. Iar la nivel practic, asa cum am mentionat, postliceala are intaietate. Este punctul forte al lor.