85% din salariu pentru concediul de maternitate de doi ani

Cosmin

/ #27

2016-02-25 12:00

Am semnat pentru ca stiu ce inseamna legea existenta si stiu ca voi trebui sa ma supun din nou. Din pacate, noul proiect de lege nu schimba prea mult regulile jocului. Din ce am inteles, singura modificare se refera la faptul ca, daca o persoana opteaza pentru doi ani sa nu mai "beneficieze" de plafonarea venitului la 1200 RON/luna, pentru toate cele 24 de luni, ci sa aiba dreptul la 85% din venit, dar nu mai mult de 3400 RON/luna (alta problema pentru persoanele cu venituri mai mari) in primele 12 luni, iar in restul de 12 luni sa beneficieze de 1200 RON/luna. Practic, daca pana acum, daca optai pentru 12 luni concediu aveai 85% din venit, dar nu mai mult de 3400 RON/luna, daca optai pentru 24 luni aveai 85% din venit pentru toate cele 24 luni, dar nu mai mult de 1200 RON/luna, in noua configuratie vei avea 85% din venit, dar nu mai mult de 3400 RON/luna in primele 12 luni si 85% din venit, dar nu mai mult de 1200 RON/luna in ultimele 12 luni. Nu va mai fi nicio diferenta intre a opta pentru 12 sau 24 de luni de concediu, iar intoarcerea la munca va fi dictata de alte considerente (eventual bonusul de 500 RON de la guvern pentru intoarcerea mai devreme, pana ce copilul face 24 de luni, sau nevoia de a reveni la un venit mai mare (in situatia in care ca angajat produceai mai mult), nevoie care oricum va exista odata ce venitul in anul doi va fi de 1200 RON.