85% din salariu pentru concediul de maternitate de doi ani


Musafir

/ #13

2016-02-24 20:16

Buna,

Luna trecuta am trimis si eu petitia pt acelasi lucru. Am cerut modificarea legii prin eliminarea factorului discriminator, aplicare retrograda, pastrarea alocatiei de 200 lei dp cei 2 ani, posibiliatatea tatalui de a ramane in conc crest copil pt famili cu gemeni, tripleti si marirea sumei de 600 lei pt al doilea copil.
Raspunsul de la avocatul poporului a fost faptul ca legea deja e in dezbatere si nu are ce sa faca, iar in privinta factorului discriminator se ocupa Palatul Parlamanetului.

Rapsunsul celor ce se ocupa de petitii din cadrul presedentiei a fost ( trimisa pe 1 feb, inreg de ei pe 19 feb )

Update

Petitia nr.2538
Data: 19-02

Doamna Mihaela Vasiloiu,

Am luat cunoştinţă din petiţia adresată Preşedintelui României, domnul Klaus Iohannis, despre solicitarea dumneavoastră.

În vederea analizării problemelor semnalate, petiţia dumneavoastră a fost trimisă la Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice.

Urmează ca, în termenul legal, instituţia sesizată să comunice, Administraţiei Prezidenţiale şi dumneavoastră, soluţia adoptată.

Cu stimă,

Consilier de Stat
Gabriel-Cristian Piscociu