Educatie de nota 10


Musafir

/ #183

2016-02-18 12:18

Sunt student si am experimentat destul de bine sistemul de invatamant din Romania. Imi place aceasta initiativa, dar nu sunt de acord cu doua subiecte:

1. Limitarea temelor: Nu m-am plans niciodata ca am teme si nici nu mi s-a parut mult. Temele sunt facute sa ii oblige pe elevi sa invete. Si asa multi profesori nu dau teme, asa ca ce rost are limitarea lor ? Eu zic ca ar trebui si mai multe teme deoarece ritmul de la facultate este mult mai alert si diferenta intre liceu si facultate e de la cer la pamant. Profesorii ar trebui sa fie si mai asprii cu temele si sa ii verifice mai des pe elevi.

 

2. Manual unic: Poate la 1-4 se poate face asa ceva, dar deja de la 5-12 este aproape imposibil ca un singur manual sa acopere tot ce ar vrea sa faca profesorul la clasa cu elevii. Eu la matematica in clasa a 7-a aveam vreo 6 culegeri dupa care lucram si nu ma plangeam.

Un mic sfat: Parintii sa nu se lase inselati de copii atunci cand acestia se plang ca este greu si nu mai fac fata. Nu exista asa ceva. De vina nu sunt profesorii sau statul. Principala vina este a noastra ca ne plangem.