Pledoarie pentru Educația Muzicală în școală


Musafir

/ #77

2016-02-10 06:36

A aparut si noul proiect de plan cadru! Într-adevăr, surprize!
Ce vor face copiii în jumătate de ora de Educație Muzicală și în jumătate de oră de Ed Plastică? Pentru ce m-am mai chinuit că învăț atât de mulți ani? Examene peste examene, diplome peste diplome! Mai bine făceam altceva(si, probabil că voi face de acum încolo)! În țara noastră mereu Arta are ultimul loc. Să lăsăm , fraților, să crească o generație de maneliști, de oameni needucați, pe care și cu care să poată face ce vrea și cine vrea, o generație ușor de manipulat, fără sentimente(pe care le crează arta), fără pic de omenie! Să știm doar să țopăim la comandă, să ne batem joc de tot ce e frumos și bun! Da! Unii colegi trateaza cu prea mare ușurință aceste ore, nedându-le importanță! Dar nu așa se rezolva problema! Eu sunt de acord cu plata orelor pe criteriul performanței ori cu sancționarea celor ce nu își fac orele, dar nu pe scoaterea Educației Muzicale din planul cadru! Și nu îmi este neapărat de mine, că m-aș descurca ca persoană fizică predând ore acasă, ore pe care mereu le-am refuzat datorită orelor voluntare pe care le fac la școală; ori aș merge și aș înființa orchestre pe unde am fost solicitată și, la fel, am refuzat din lipsă de timp! Îmi este de elevii mei care au nevoie de aceste obiecte! Destul că mulți învățători, în orele de Muzică fac matematică și română! Vreți să avem niște roboți în final? Schimbați programa! Să fie mai multă practică decât teorie, dar nu renunțați la arta! Ed fizică a avut norocul de un ministru sportiv, artele însă nu au succes deloc! O țară fără Educație Muzicală, este o țară fără civilizație, cu oameni(pentru că noi formăm oameni!) lipsiți de sentimente, mereu supărați, cu capetele plecate, limbaj vulgar și limitați! Știți la ce se va ajunge? La ore plătite de părinți! Pentru că majoritatea vor dori totuși să studieze un instrument ori să își dezvolte vocea! Nu inteleg cum de Religia este considerat obiect de cultura si ARTA, NU!!! Spun acest lucru avand in vedere faptul ca suntem scoala de cultura generala.....