Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Anonymous

/ #2208

2016-01-14 21:58

Din cate inteleg (din ulimul paragraf) zici ca spitalele din tara (sau, ma rog, sistemul medical) sufera din cauza bisericilor... Hai sa-ti spun si parerea mea. Sistemul medical sufera din cauza alcoolicilor care umbla prin baruri si cluburi si beau pana intra in coma alcoolica. Sau se iau la bataie si se taie unii pe altii sau isi dau cu topoarele-n cap. Apoi statul roman, in generozitatea lui prosteasca, ii primeste la urgente indiferent daca au sau nu asigurarea medicala platita. Ca sa ce? Sa-i faca bine sa poata merge din nou sa bea pana cad pe sub mese. De-asta platesc eu asigurare medicala? Sa fie tratati toti betivii? Iar pentru cei care au intr-adevar boli grave - cancer, de ex. - statul roman interzice aproape in totalitate folosirea medicamentelor scumpe (un ex. ar fi Avastin care costa peste 5500 de lei o fiola) dar cu o eficacitate de peste 98% si obliga medicii sa dea pacientilor citostatice generice care au eficacitate sub 60% si reactii adverse mult mai rele. 

 

In afara de asta, la construirea bisericilor noi statul roman nu participa chiar asa de mult cum iti inchipui tu. Enoriasii contribuie din buzunarul propriu cu cat pot. In afara de asta vin finantari din afara tarii. Asa s-a intamplat si la biserica noua din cartierul unde am locuit eu. Statul roman participa cu extrem de putin. Bugetul pentru culte este de 0,4% din PIB. Si aici intra atat salariile preotilor cat si renovarile bisericilor existente si construirea celor noi. 

 

Nu stiu daca esti credincios sau nu. Dar daca esti ar trebui sa stii ca fetzele bisericesti vor fi, si ele, trase la raspundere la vremea lor. Si pedeapsa va fi insutita fata de a celorlalti. Nu incerca tu sa faci dreptate in lumea bisericeasca. Nu ai sanse. Si nu pentru ca asa zic eu. Ci pentru ca in ierarhia bisericeasca functiile nu sunt date de statul roman. Statul roman nu are nici o putere aici. 

 

So, asta e. Convine, nu convine, asta e parerea mea. Nu va obositi sa raspundeti pentru ca nu mai intru aici. Eu intrasem sa votez pentru copiii Butnariu. Ar trebui sa votati si voi. Lasati biserica sa-si vada de treaba ei. Incercati sa schimbati ceva acolo unde puteti.