Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase


Musafir

/ #38 Re: Re: Re: Re: Re: De ce generalizati?

2016-01-12 18:19

#31: - Re: Re: Re: Re:  

 Esti studenta si te exprimi asa? Sa nu mai vorbim de scris. Te inteleg, probabil e mai greu sa faci o facultate ( buna) decat postliceala in primul rand pt ca difera si durata de studiu. Dar inainte sa spui " un rahat de postliceala" gandeste-te ca nu e bine sa generalizezi. Tu ai spus ca prietena ta cea mai buna a facut postliceala. La mine e invers. Eu fac postliceala si prietena mea era la facultate. Si spun ca era pt ca s-a retras din cauza faptului ca a trait o dezamagire in ceea ce priveste corectitudinea cu care se treceau examenele. Nu are rost sa detaliez deoarece se cam stie ca la la unele facultati ( inclusiv la cea din Craiova)  unele examene nu se trec pe ceea ce stie elevul, ci pe cat scoate din buzunar. Poate ca tu inca nu ai avut de a face cu asta. Dar mai sunt si alte motive pentru care iti spun ca nu trebuie sa generalizezi. Eu am luat bacul cu 9, mi-am dorit mereu sa lucrez in domeniul medical, insa am fost la profil uman si nu am avut o situatie financiara care sa-mi permita sa fac meditatii pt a intra la UMF buget, asa ca am ales postliceala deoarece taxa este la jumatatea celei de la facultate, si am avut sansa sa intru si la buget deoarece intr-adevar, examenul este mult mai usor decat cel de la facultate. Sunt anul 2 si nu regret ca am ales aceasta varianta pt ca am ales-o din pasiune. Tocmai de asta am facut si voluntariat. Nu am lipsit niciodata, si  iau materiile in serios pt ca imi place ceea ce invat. Dar sunt constienta ca imaginea postlicealelor e patata de faptul ca multi dintre cei care pica bacul aleg sa se inscrie la postliceala doar pt a nu sta acasa. Insa pt a ocupa un post se da un examen. Iar atunci nu conteaza cine ce a terminat, conteaza cine ce a invatat si cata meserie stie! Si nu uita ca asistenti medicali slabi pregatiti pot produce si facultatile, nu numai postlicealele. Tot ce am spus, am spus in cunostinta de cauza.Mult succes in continuare! PS: Chiar daca fac postliceala, nu sustin echivalarea studiilor deoarece sunt constienta ca in absolut toate domeniile conteaza anii de studiu din spate, asa e in toate domeniile, nu numai in domeniul medical.