Manifestul pentru Dreptul la Educație - Cerem 6% din PIB pentru EDUCAȚIE!


Musafir

/ #280

2015-11-05 16:10

Am 4(patru) nepoti si vreau ca ei sa se dezvolte intro societate competitionala nu imbacsita de "nepotisme" si lipsa de interes a unor cadre didactice in instruirea profesionala a copiilor. Din pacate se lovesc de aceste manifestari din partea unor profesori inca de pe acum. Respect pentru cadrele didactice care se respecta si care respecta pepiniera viitorului Romaniei.
Doresc:
- implicarea totala (in sens pozitiv) a institutiilor statului responsabile cu educarea copiilor si nepotilor nostri;
- o lege a invatamantului si educatiei: clara, durabila si aplicabila;
- eliminarea manualelor alternative care sunt in mare parte un dezastru in educarea si formarea copiilor (copiii merg la scoala cu 3-4 manuale pentru aceeasi materie,situatie care ii bulverseaza total iar din punct de vedere al sanatatii vom vedea in scurt timp ca acestia vor suferi de scolioza, cifoza,etc) ;
- elaborarea unor programe de invatare, care sa le permita copiilor sa aiba si timp pentru relaxare;
- daca tot avem inspectoratele scolare cu oameni platiti din bani publici, am vrea ca acestia sa se implice in verificarea modului in care cadrele didactice pregatesc copiii in timpul cand acestia sunt la scoala. Spun acest lucru deoarece desi ei sunt la soala 5 ore zilnic (clasa a V-a) atat ei cat si parintii fac eforturi suplimentare (prin meditatii patite) pentru a fi in pas cu cerintele exagerate ale unor cadre didactice care nu-si fac datoria la ore dar au pretentii de la copii.
Vreau sa subliniez ca am intalnit foarte multi profesori care isi respecta meseria si o fac cu drag si-i respecta si pe copii. Tot respectul pentru acestia, dar ceilalti ar trebuie sa fie "ajutati" sa se corecteze sau sa plece din invatamant.
Succes in demersurile dvs.!
Elena Lica