Manifestul pentru Dreptul la Educație - Cerem 6% din PIB pentru EDUCAȚIE!

Raluca

#276 dreptul la educatie

2015-11-05 10:18

Copil fiind am mi-am vazut parintii muncind din greu pentru mine si sora mea si mi-am dorit sa invat ,sa fiu ceva , sa nu repet istoria lor....sunt in Spania de 15 ani....curatenie,barman,distribuitor de publicitate,muncitor in fabrica ,etc....si o diploma de facultate in buzunar.Nu ma intelegeti gresit,nu-i vina sistemului de invatamint pentru lipsa locurilor de munca dar am crezut si cred in continuare cu tarie ca educatia este baza noii societati pe care toti ne-o dorim,educatia este viitorul Romaniei....daca vrem un viitor mai bun pentru copiii nostri e primul pas,cel mai important,doar asa vom reusi sa oprim exodul, doar asa vom schimba mentalitatile invechite si vom construi acea Romanie noua pe care am visat-o  si pentru care am iesit in strada...


Musafir

#277

2015-11-05 12:24

Educatia este temelia societatii.

Musafir

#278

2015-11-05 14:43

Sunt plecata de 20 de ani din tara.Mi-am dorit sa fiu alaturi de voi si sa va sutin in totul.Avem o tara frumoasa in care putem sa facem multe pentru a fi alaturi de generatia care vine din urma..

Musafir

#279 Re:

2015-11-05 15:52

#2: -  

 


Musafir

#280

2015-11-05 16:10

Am 4(patru) nepoti si vreau ca ei sa se dezvolte intro societate competitionala nu imbacsita de "nepotisme" si lipsa de interes a unor cadre didactice in instruirea profesionala a copiilor. Din pacate se lovesc de aceste manifestari din partea unor profesori inca de pe acum. Respect pentru cadrele didactice care se respecta si care respecta pepiniera viitorului Romaniei.
Doresc:
- implicarea totala (in sens pozitiv) a institutiilor statului responsabile cu educarea copiilor si nepotilor nostri;
- o lege a invatamantului si educatiei: clara, durabila si aplicabila;
- eliminarea manualelor alternative care sunt in mare parte un dezastru in educarea si formarea copiilor (copiii merg la scoala cu 3-4 manuale pentru aceeasi materie,situatie care ii bulverseaza total iar din punct de vedere al sanatatii vom vedea in scurt timp ca acestia vor suferi de scolioza, cifoza,etc) ;
- elaborarea unor programe de invatare, care sa le permita copiilor sa aiba si timp pentru relaxare;
- daca tot avem inspectoratele scolare cu oameni platiti din bani publici, am vrea ca acestia sa se implice in verificarea modului in care cadrele didactice pregatesc copiii in timpul cand acestia sunt la scoala. Spun acest lucru deoarece desi ei sunt la soala 5 ore zilnic (clasa a V-a) atat ei cat si parintii fac eforturi suplimentare (prin meditatii patite) pentru a fi in pas cu cerintele exagerate ale unor cadre didactice care nu-si fac datoria la ore dar au pretentii de la copii.
Vreau sa subliniez ca am intalnit foarte multi profesori care isi respecta meseria si o fac cu drag si-i respecta si pe copii. Tot respectul pentru acestia, dar ceilalti ar trebuie sa fie "ajutati" sa se corecteze sau sa plece din invatamant.
Succes in demersurile dvs.!
Elena Lica

Musafir

#281 Re:

2015-11-05 17:55

#43: -  

 


Musafir

#282

2015-11-05 18:35

FARA EDUCATIE NU POTI SA FII O NATIUNE! ESTI UN NIMIC!

Musafir

#283

2015-11-05 19:14

Pentru a scăpa de corupţia din sistemul de învăţământ , de Inspectorii şcolari care când semnalezi că au dat posturi unor persoane neîndreptăţite , cu mult tupeu te ameninţă şi care cu toate camerele montate la CNU reuşesc să mai titularizeze câte o persoană , două , trei , în fucţie de câte posturi sunt se stabileşte un anumit procent care se va ocupa pe şpagă , pentru a nu fi bătător la ochi de Directorii care ţin posturi rezervate tot pentru cunoştinţe , şi pentru toate nedrepăţile care se întâmplă în sistemul educaţional , atât faţă de copii cât şi faţă de profesori .

Musafir

#284

2015-11-05 19:51

Pentru ca trebuie sa inceteze toti cei care sunt in Ministerul Invatamantului sa isi mai bata joc de copiii nostrii. Sa inceteze cu experimentele pe copiii nostrii. In Ministerul Invatamantului sunt aceeasi oameni de 26 de ani , nu pleaca nimeni , pentru a nu lasa sa vina altcineva, Doamne fereste daca are vreo idee buna si se intampla ceva bun in invatamant.

Musafir

#285

2015-11-05 20:28

Pentru ca copilul meu sta prea mult timp la scoala,un minim de 28 de ore.Are prea multe materii,prea multe teme si prea multi profesori lipsiti de har si de daruire.

Musafir

#286

2015-11-06 04:57

Intr-o societate moderna ,cum vrem sa avem,prioritar este educatia noastra si a copiilor nostri.

Musafir

#287

2015-11-06 06:49

as vrea ca toti copii sa invete sa poata lua decizii mai tirziu fara sa fie manipulati

Musafir

#288

2015-11-06 07:20

Am semnat aceasta petitie pentru ca am un copil care este elev si sistemul actual de invatamant este un dezastru .

Musafir

#289

2015-11-06 07:43

Pentru o educație mai bună a copiilor noștri.

Musafir

#290

2015-11-06 10:54

Am semnat aceasta petitie pentru copii si nepotii nostrii sa aibe drept la educatie!!!!!Vrem sa se construiasca scoli,sa se dea manuale scolare ..........vrem sa avem tinerii Romaniei educati,scolati,NU ANALFABETI!!!!!!

Musafir

#291

2015-11-06 11:16

ma numesc stefanpopdin bucuresti si am sem
nat aceasta petitie deoarece doresc sa avem
niste copi educati cumtrebuiedeoarece atit copii
cit sitinerii constituie viitorul acestei tari

Musafir

#292

2015-11-06 13:49

Fara educatie suntem morti!

Musafir

#293

2015-11-06 14:52

Doar un om educat poate progresa ...si nu poate fi manipulat !

Musafir

#294

2015-11-06 15:20

FARA EDUCATIE,PROGRESUL SOCIETATII ESTE APROAPE NUL!
UNDE EXISTA EDUCATIE,EXISTE RESOECT FATA DE SINE SI FATA DE SEMENI.
IMBUNATATIREA ACESTUI SISTEMM TREBUIE FACUTA DOAR PRIN COMPETITIE -CONCURS SI BAZATA PE CALIATE UMANA SI PROFESIONALA!FARA DARUIRE NU TE POTI NUMI DASCAL!

Musafir

#295

2015-11-06 18:15

Am semnat aceasta petitie deoarece sunt convinsa de faptul ca educatia poate fi salvarea viitorului acestei tari. Tinerii educati sunt mult mai greu de manipulat si au mai mare discercernamant in a face diferenta intre ce e bine si ce e rau pentru ei si pentru societatea in care traiesc.

Musafir

#296

2015-11-06 18:33

Invatamantul (rog sa se inteleaga si reinfiintarea scolilor profesionale) este problema de siguranta nationala!!!

Musafir

#297

2015-11-06 19:06

Pt binele copiilor

Musafir

#298

2015-11-06 20:47

Ca cercetător științific și, în ultimii 12 ani, ca profesor universitar, m-a preocupat mereu situația șî degradarea locală a învățământului, totala neadecvare la secolul în care ne aflăm, subfinanțarea combinată cu programa școlară învechită și supraîncărcată. Toate conducând, statistic, la un efect contrar pregătirii necesare acum, prin anihilarea curiozității și a spiritului critic, la incapacitatea auto-perfecționării

Musafir

#299

2015-11-07 03:59

Copii nostri merita schimbarea in bine !

Musafir

#300

2015-11-07 08:06

Este FOARTE IMPORTANT !!!