Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

gabriela

/ #1275 Re: Re: Re: Re:

2015-11-05 02:02

#1267: - Re: Re: Re:  

 Monahii depun trei voturi - printre care si cel al lepadarii de cele materiale, vot pe care daca il incalca vor fi judecati nu de noi, ci de Dreptul Judecator. Monahii alerga dupa mantuire, nu dupa bunuri materiale.

Aceasta intrebare la o sFanta Spovedanie am pus-o parintelui duhovnic care mi-a spus ca preotul poate sa retina 1/3 din ceea ce castiga. Dar castigurile sunt nesemnificative sunt zile cand un preot nu pleaca acasa de la Sf Liturghie cu nici un ban.

Preotii provin din familii sarace, nu oricine face o facultate ca aceasta, nu oricine are aceasta chemare - ei sunt alesi - ca mai scapa unul, doi - fiecare padure cu propriile uscaciuni, dar nu este problema mea sa vad acest aspect si sa judec.

Am lucrat in Administratia Patriarhala si cunosc preoti care primeau parte din salariul Preafericitului ca sa-si intretina familia compusa din 3-4 copii. Arata-mi o familie de oameni care in ziua de azi lasa toti copii sa vina pe lume. Noi nu, ei da. Sunt oameni simpli, care traiesc decent, in liniste.

Maica Domnului si Bunul Dumnezeu acolo unde este dragoste, unire si buna intelegere pe toate le sporeste.

Si sa nu uitam fiecare copil vine cu o paine sub brat...